Merdiven altı süt üretimine dikkat

Merdiven altı süt üretimine dikkat

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, nerede ve hangi koşullarda üretildiği belli olmayan merdiven altı sütten uzak durulması gerektiğini söyledi

Sütün insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirten Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, mutlaka süt tüketilmesi gerektiğin söyledi. Özellikle kalsiyumun çocuk gelişiminde önemli olduğunu vurgulayan Başkan Köse, "Sütü mutlaka tüketmeliyiz. Ancak, sağlıklı hayvandan elde edilen ve sağlıklı olarak saklanabilen sütü tüketmeliyiz. Mutlaka her çocuk günde 2 bardak sağlıklı süt içmelidir" dedi.

BOZULMAYA MÜSAİT
Havaların çok sıcak olduğuna dikkat çeken Başkan Köse, bozulmaya müsait olan sütün tüketiciye uygun koşullarda ulaştırılması ve saklanması gerektiğini açıkladı. Soğuk zincire uyulmadan satılan sütlerin bozularak mikrop üreteceğini anlatan Köse, "Sağlık için tükettiğimiz gıdadan sağlıksızlık elde edeceğiz ve sorunlara neden olacaktır. Sokakta nereden geldiği belli olmayan, üretim yeri belli olmayan merdiven altı süt tüketiminden kaçınılmalıyız" diye konuştu.

UZAK DURUN
Sokak sütünden uzak durulması gerektiğini kaydeden Başkan Köse, "Sokak sütünün içine ne katıldığını bilmiyoruz. Bilgisi yeterli olmayan insanlar tarafından 'asla ısıl işlem görmüş süt tüketmeyin, asla sanayiden geçmiş sütleri tüketmeyin' diye propaganda yapılıyor. Bunlar doğru bilgiler değil. Nereden geldiği belli olmayan sütü tüketmeyin. Çünkü süt mikropların üremesi için çok uygun ortamdır" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN