Canan Karatay’a domates tepkisi

Canan Karatay’a domates tepkisi

Erdemlili domates üreticileri, eylül ayından önce domates yenmemesini öneren Prof. Dr. Canan Karatay’a tepki gösterdi, “Domatesimizde ilaç kalıntısı yok” dedi

Mersin'in Erdemli ilçesindeki domates üreticileri, Prof. Dr. Canan Karatay'ın geçtiğimiz günlerde domates ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Şu anda üretilen domateslerde herhangi bir ilaç kalıntısının olmadığını ve vatandaşların rahat bir şekilde domates tüketebileceğini dile getiren üreticiler, Prof. Dr. Canan Karatay'ı domates serasına davet ettiler.

DOMATESLER ORGANİK
Erdemli'de yaz aylarında yüksek kesimlerde açıkta ve serada domates üreticiliği yapıldığını belirten Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkan Vekili Ahmet Çalışkaner, "Karatay'ın 'Bu zamanda çıkan domates yenmez, kızarmaz ve yenmez. Eylül ayında domates tüketin. Şimdi yerseniz kansere yol açar' gibi açıklamalar yapması, üreticilerimizi de büyük sıkıntıya sokuyor. Üreticilerimiz ürettiği ürünü artık arılı ve organik olarak üretiyor" dedi.

SERAYA GELSİN
İddia edildiği gibi domatese ilaç verildiğinde arıların da öleceğini belirten Çalışkaner, "Buna bağlı olarak kalite de düşer. Bu domateslerde ilaç kalıntısı yoktur. Canan Karatay gelsin bu seraya girsin ve ne şartlarda üretim yapıldığını görsün. Klimalı odadan açıklama yapmayla bu iş olmaz. Üreticileri de bir dinlesin. Bu açıklamalar bizleri derinden yaralıyor ve üzüyor. Böyle bir açıklama yapılamaz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN