Kıbrıs Barış Harekatı’nın 43. yıl dönümü kutlandı

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 43. yıl dönümü kutlandı

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 43. yıl dönümü, harekatın başlangıç noktası olan Mersin’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 43. yıl dönümü, harekatta önemli bir yeri olan Mersin'de de tören ve çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu ve Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı Mücahitler Derneği Heyet Başkanı Erdoğan Balcılar'ın Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başladı.

ANA VATAN TÜRKİYE
İnanıroğlu, Kıbrıs Türklerinin kendi devletlerinden silah zoruyla dışlanmasının ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasının harekat sayesinde durdurulduğunu söyledi. İnanıroğlu, Kıbrıs'ın yaşadığı zor günleri, ana vatan Türkiye'nin sıcak ilgisi ve garantörlük hakkını kullanmasıyla atlattığını belirtti.
KKTC Mersin Başkonsolosluğu ve Mersin Deniz Ticaret Odası İşbirliği ile düzenlenen, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti eski başkanlarından Kurtar Çakın'ın "Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 43.Yılında 43 Fotoğraf" konulu sergisi ilgi gördü. Çakın, "O dönemleri yaşayan bir gazeteci olarak, çektiğim fotoğrafları şimdiki ve daha sonraki nesillere aktarmak çok anlamlı" dedi.
BİZE ULAŞIN