Saniye ekmeğini taştan çıkarıyor

Sumbas’ta Alibeyli köyünün değirmeni 4 çocuk annesi Saniye Aki’ye emanet. Aki, erkek mesleği değirmenciliğin bir kadın için zor olduğunu ancak işini severek yaptığını söyledi

Saniye ekmeğini taştan çıkarıyor
Osmaniye'nin Sumbas ilçesinde 4 çocuk annesi Saniye Aki, eşinin engelli olması nedeniyle ailesinin geçimini değirmencilik yaparak sağlıyor. Alibeyli köyünde yaşayan 44 yaşındaki Saniye Aki, 15 yıldır eşinden devraldığı değirmencilik mesleğini sürdürüyor. Aki, erkek mesleği olarak bilinen değirmenciliğin bir kadın için zor olduğunu ancak işini severek yaptığını söyledi.

EŞİ ENGELLİ
Çevre köyden gelen buğdayları öğüterek, yarma, köftelik ve pilavlık bulgur yaptığını anlatan Aki, "25 yıldır aktif olarak hizmet veren değirmeni eşimin engelli olması nedeniyle 15 yıldır ben işletiyorum" dedi. Ailesinin geçimini sağlamak zorunda olduğunu belirten Aki, insanın azmettikten sonra ekmeğini taştan çıkarabileceğini söyledi.

"HER ŞEY AİLEM İÇİN"
İşini severek yaptığını ve Anadolu kadınının üretken olması gerektiğini ifade eden Aki, "Kadın olarak ilk zamanlarda zorlandım. Fakat ailemin geçimini sağlamak zorundaydım. Zamanla ailemin ve müşterilerimin verdiği manevi destekle işimi severek yapmaya başladım. Kadın da olsa erkek de olsa insan istedikten, azmettikten sonra her işi başarabilir. Ekmeğimi taştan çıkarıyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN