Ercan ATALAY: Yüzme ve çocuk

Yüzmeyi çocuklar için çekici kılan, suyla oynamayı sevmeleridir

  • Güney
  • Salı 26.07.2017
Yüzme, diğer spor dallarına göre hem çok daha eğlenceli hem de tehlikesi daha az bir spordur. Vücut kaslarını bir bütün olarak çalıştırdığı için çocukların gelişim dönemlerinde tüm sporlardan daha faydalıdır. Çocuklar suyla oynamayı sever. Yüzmeyi onlar için çekici kılan da budur.
Çocuklarda 1 yaşında başlanabilen yüzme eğitiminde öncelikle nefes ve suda durma çalışmaları yaptırılırken oyun ağırlıklı bir program izlenir. Bu sayede çocuklar daha temelden nefes kontrolüne ve suda duruşa dair doğru temellerle ilerleyebilmektedir.
Yüzme sporu ile çocukların düz kasları yani istemsiz kaslar gelişim gösterir. Düz kasların göstermiş olduğu eforlar sinir sistemi ile alakalıdır. İnsan vücudunda; solumun, dolaşım ve sindirim sistemi yüzme sporu sayesinde gelişerek sağlıklı vücut gelişimi sağlanır. Küçük yaşlarda yüzme sporuyla ilgilenen kişilerin omuzları geniş, duruşları düzgün olur. Yüzme sporu aerobik bir çalışma olduğundan dolayı, çocuklarınızın kardiyovasküler gelişimleri daha sağlıklı olur. Yüzme çalışmalarında yüksek kalori harcandığı için, çocuklarınızın obeziteye yakalanma riskini azaltmış olursunuz.
BİZE ULAŞIN