Hedefteki Suriyelilere Gaziantep sahip çıktı

Hedefteki Suriyelilere Gaziantep sahip çıktı

Bazı yayın organları ve sosyal medyada hedef gösterilen Suriyelilere ensar şehir Gaziantep sahip çıktı. Emine Konukoğlu Camisi cemaati, Suriyeli misafirlerin bakkal borcunu ödüyor

Son dönemde Suriyeli muhacirleri iç siyasete alet etmek için sosyal medyada başlatılan "Suriyeliler evlerine dönsün" kampanyaları ve yayılan asılsız haberler infiale yol açarken, Gaziantep'te bu algıyı utandıracak gelişmeler yaşanıyor. Suriyeli mültecilerin sorunlarına ortak olan Karataş Mahallesi'ndeki Emine Konukoğlu Camisi cemaati, topladıkları paralarla Suriyeli misafirlerin bakkal borcunu ödüyor. Bununla yetinmeyen vatandaşlar, Suriyelilerin evlerinde eksik olan halı, yatak, buzdolabı, yakacak, elbise ve erzakları da yine toplanan para ve eşyalarla tamamlıyor.

OSMANLI GELENEĞİ
Osmanlı İmparatorluğu döneminde 'Zimem Defteri' adıyla gizli bir uygulama olan yardımlaşmanın öncüsü mahalledeki Emine Konukoğlu Camisi'nin uzman imamı Mehmet Fırat, Suriyeli misafirlerin borçlarını kim tarafından ödediğini cemaatin de kimin borcunu ödediğini bilmediğini söyledi. Suriyeliler aleyhine yürütülen kampanyaların misafirperverlik ve ensar ruhuyla bağdaşmadığını vurgulayan Fırat, "Misafirperverliğimize halel getirecek, ensarlık ruhuna gölge düşürecek davranışlardan kaçınmak lazım" dedi.

EV EŞYASI DA VERİLİYOR
Cami cemaatiyle birlikte özellikle yoksul mahallelerde oturup ev kirasını, elektriksu faturasını ve bakkal borcunu ödemeyen muhacirleri tespit etmeye çalıştıklarını belirten Fırat, "Tespit ettiğimiz yoksul muhacirlerin temel ihtiyaçları karşılanmakta, evde ne eksik ise (buzdolabı, yatak, elbise, halı) o temin edilmektedir. Bakkal borçları varsa öncelikle onu kapattıktan sonra evlerine yeteri kadar erzak da teslim edilmektedir. Yardımlar gönüllülük esasına göre toplanmaktadır. Yardımlarımız afişe edilmeden ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılıyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN