Suriyeli sanat tarihçisi 15 Temmuz’u mozaiğe işledi

Suriyeli sanat tarihçisi 15 Temmuz’u mozaiğe işledi

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Hatay’a yerleşen sanat tarihçisi Abdulsettar Al Sattuf, 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananları ve Erdoğan’ın portresini mozaiğe yansıttı

  • Güney
  • Salı 26.07.2017
Suriye'deki iç savaştan kaçarak Hatay'ın Reyhanlı ilçesine yerleşen sanat tarihçisi Abdulsettar Al Sattuf, 15 Temmuz'u mozaiğe işledi. Halep Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü mezunu Sattuf, darbe girişimi sırasında Türk halkının gösterdiği kahramanlığı anlatan mozaik hazırladı. Sattuf, darbe girişiminde yaşananlara ilişkin 17 fotoğrafı, 2 metre boyunda ve 2 metre enindeki mozaik eserine yansıttı. Suriyeli Sattuf, Türk halkının vatanına sahip çıktığını, bu mücadeleden etkilendiğini söyledi.

"TÜRKİYE İÇİN DUA ETTİK"
Türkiye'de yaşadığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Sattuf, "Türk halkı, devletine ve bayrağına sahip çıkarak dünyaya ve Müslümanlara örnek oldu. 15 Temmuz gecesi sabahlara kadar Türkiye için dua ettik. Türklere her zaman minnet borcumuz var. Vatan sevgisini en güzel şekilde gösterdiler. Bu nedenle o günü yansıtan önemli anları, mozaikle anlatmak istedim. 6 aylık zamanda yaklaşık 300 bin mozaik taşla eser ortaya çıktı" dedi.

ERDOĞAN'A HEDİYE EDECEK
220x175 santim ebadında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın portresini de mozaik tablo haline getiren Al Sattuf, "Toplam 400 bin tabi renkli taş kullandım ve 6 ayda tamamladım. Türkiye'ye minnet duygularımı ifade etmek için 15 Temmuz'da halkın direnişini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın portresini tablo haline getirdim. Ankara'ya giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye etmek istiyorum. Onu ve Türkiye'yi çok seviyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN