Duru’yu kurtarmak için sıraya girdiler

Duru’yu kurtarmak için sıraya girdiler

Lösemi hastası 1 yaşındaki Duru için Hataylılar seferber oldu. Sosyal medyada başlatılan çağrıya kulak veren vatandaşlar, kan vermek için Kızılay’ın kurduğu stantlarda sıraya girdi

  • Güney
  • Cumartesi 29.07.2017
Hatay'da lösemi hastası Duru bebek ve ilik nakli bekleyen tüm hastalar için başlatılan kampanya vatandaşların yoğun ilgisini gördü. Duru bebek için sosyal medya üzerinden yapılan 'Duru bebek ve ilik nakli bekleyen tüm hastalar için umut ol' sloganıyla başlatılan kampanyaya kulak veren vatandaşlar Kızılay'ın stantlarına gelerek kan vermek ve uygun donör olmak için sıraya girdiler. İlk gün 500'ün üzerine kan örneği toplandı. Türkiye çapında bir tarama yaptıran Duru bebeğin babası Ali Reyhan, eşi Leyla ile birlikte minik kızlarına uygun bir ilik bulamayınca, sosyal medya üzerinden uygun iliği bulabilmek umuduyla kampanya başlattı. Kampanya kısa sürede tüm Türkiye'de ses getirdi. Duru bebek için Kızılay da harekete geçti ve Antakya Cali Ürgen Parkı'nda Duru bebeğe uygun iliği bulabilmek için bir platform kurdu.

UYGUN DONÖR ARANIYOR
Anne Leyla Reyhan, Duru'yu sekiz aylıkken doktora götürdüklerini ve akut lenfoblastik lösemi teşhisi konulduğunu söyledi. Reyhan, teşhis 1 yaşından önce konulduğu için hastalığın tekrar oluşabileceğini vurgulayarak, "3,5 aydır tedavi oluyoruz. Fakat 1 yaşın altında yakalandığımız için bu hastalığın tekrar nüksetmesi yüksek olasılık. Bu yüzden acil bir şekilde ilik nakli olmamız gerekiyor. Nakil için de uygun donör gerekiyor" dedi.

HASTALARA UMUT OLACAK
Başlattıkları kampanyanın karşılık bulduğunu anlatan Reyhan, "Herkes katılmaya çalışıyor bu kampanyaya. Umarım uygun iliği bulabiliriz. Herhangi bir Kızılay merkezinde kan verilebilir uygun donörün bulunması için. Bu şekilde sanırım uygun donörü buluruz ve ilik nakli oluruz" diye konuştu. Duru'nun babası Ali Reyhan ise bu kampanyanın amacının sadece Duru olmadığını, Duru ve onun gibi kan ve ilik bekleyen diğer hastalara da umut olabileceğinin altını çizdi. Minik Duru için kan vermek üzere platforma gelen Nimet Öztürk, Duru'nun yerinde kendi çocuğunun da olabileceğini düşünerek kampanyaya katılma kararı aldığını belirterek, "Hayat kurtarabilmek, tek amaç bu. Herkesin katılmasını isterim" dedi. Kübra Yıldız da, "Faydalı bir işte bulunduğumu düşünüyorum" dedi. Kampanyayı duyduğunda kendini Duru'nun annesinin yerine koyduğunu belirten Sinem Hataylı ise, "Benim de bir kızım var, adı Duru. Duru için buradayım. İnsanlar için belki 5-10 dakikalık bir şey ama bu hasta ve hasta yakınları için bambaşka bir olay" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN