Kahramanmaraş’a bin dönümlük park

Kahramanmaraş’a bin dönümlük park

15 Temmuz Millet Bahçesi ile Aliya İzzetbegoviç Parkı’nı birleştirecek olan Büyükşehir Belediyesi, kentin ortasında bin dönümlük yeşil kuşak oluşturacak

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Tarih Kültür ve Turizm Platformu'na bağlı 35 sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile 15 Temmuz Millet Bahçesi'ni gezdi. Millet Bahçesi ile Aliya İzzetbegoviç arasını birleştirmeyi düşündüklerini belirten Erkoç, "215 dönüm Aliya İzzetbegoviç Parkı ile Millet Bahçesi ve arasında kalan alanı birleştirerek bin dönüme yakın bir yeşil kuşak oluşturacağız. Dünyanın büyük şehirlerinde olduğu gibi yürüyerek ulaşılabilecek, nefes alınacak bir alan oluşturmuş olacağız" dedi.

ENDER KENTLERDEN
15 Temmuz Millet Bahçesi'nin yapıldığı alanda gayrı sıhhi yapılar olduğunu ve bundan dolayı da kamulaştırmayla bölgeyi temizlediklerini ifade eden Erkoç "Burada kentsel dönüşüm kapsamında bin 550 ev kaldırdık. Türkiye'de bir örnek. İmara açmadık, yeşil alan oluşturduk. Türkiye'de merkezde şehir parkı olan ender kentlerden biri olacağız. Ceyhan Nehri kenarında da 2 bin 800 dönüm, ortasından nehir geçen eşsiz bir alan oluşturduk. Yeşil alan miktarını artırıyoruz" diye konuştu. 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminde şehit olanların adını ve anısını yaşatmak için böyle bir bahçe
yaptıklarına dikkat çeken Başkan Erkoç, "Burası 15 Temmuz şehitlerimizin anısına yaptığımız bir park. Onları her zaman yüreğimizde ve şehirlerimizde yaşatacağız. Onlar emparyalizme karşı en büyük mücadeleyi verdiler. Bire bir yaşadım bunu İstanbul'da. O kahramanların isimlerini yaşatmalıyız" şeklinde konuştu. Büyükşehir Belediyesi olarak yapay plaj konusunda çalışma yürüttüklerine de değinen Erkoç şunları söyledi: Yapay plaj projemiz ihale aşamasında. Mahremiyetin korunduğu bir proje olacak. Nasıl ki şehir içerisindeki hamamlarda kadınlara ve erkeklere ayrı saatler ayrılmışsa yapay plajımızda da benzer bir uygulama düşünüyoruz. Bunun yanı sıra şehrin havası için ağaçlandırma çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Ağaç fideleri dağıtımı gerçekleştiriyoruz.

DÜNYADAN ÖRNEKLER
Yeşil kuşak çalışmaları tamamlandığında Kahramanmaraş'ın eşsiz bir yeşil alana sahip olacağını kaydeden Fatih Mehmet Erkoç, "Londra'daki Hyde Park, New York'taki Central Park gibi bizim de kentimizin ortasında dev bir yeşil alan olacak" dedi.
BİZE ULAŞIN