Erdemlili çiftçiler çeri domatesi keşfetti

Mersin’in Erdemli ilçesinde üretimi her geçen yıl artan çeri domatesin kilogram fiyatının tarlada 4 lira olması çiftçileri mutlu etti

Erdemlili çiftçiler çeri domatesi keşfetti
Türkiye'nin domates üretim merkezlerinden Mersin'in Erdemli ilçesinde yetiştirilen çeri cinsi domateslerin kilogram fiyatının tarlada 4 lira olması çiftçileri sevindirdi. Erdemli Ziraat Odası (EZO) Meclis Başkan Vekili Ahmet Çalışkaner, ilçeye bağlı Kayacı Mahallesi'nde çeri domates yetiştiren üreticileri ziyaret ederek, üretim ve satışlar hakkında bilgi aldı.

PAZAR SORUNU YOK
Çalışkaner, yaptığı açıklamada, çeri domatese olan ilginin son yıllarda arttığını belirterek, özellikle yaz dönemlerinde turistik bölgelerdeki otellerin yoğun talepte bulunduğunu söyledi. Çeri domatesin pazar sorunu yaşamadığının altını çizen Çalışkaner, "İç piyasada ve ihracatta hiçbir zaman pazar sorunu olmayan çeri domatesinin üretiminde hiçbir ilaç kullanılmıyor" dedi.

ÇİFTÇİLERİ SEVİNDİRİYOR
"Bu ürün çiftçileri de sevindiriyor" diye konuşan Çalışkaner, "Kayacı Mahallesi'nde bin 500 dönüm arazide domates üreticiliği yapılıyor. Bunun 300 dönümünde çeri domatesi üreticiliği yapılmakta. Normal domatesin kilosu 1 liradan satılırken, çeri domates 4 liradan alıcı buluyor. İnşallah diğer üreticilerimiz de tercih sebebi olan çeri domatesin üreticiliğine geçer ve çiftçilerimiz kazanır" dedi.

?AROMASI FARKLI
Üreticilerden İlker Gezer de normal domatesten 4 kat daha fazla paraya satılan çeri domatesinin kendilerine iyi kazanç sağladığını aktararak, "Benim geçimim domates üreticiliğine bağlı. Her yıl 5 dönüm serada domates üreticiliği yapıyorum. Daha önceleri serada normal domates üretiyordum ve masrafımı zor karşılıyordum. Bu yıl 2 dönüm serada denemek üzere domatesin çeri çeşidini diktim. Farklı aroması nedeniyle çeri domatesin taliplisi çok" dedi.
BİZE ULAŞIN