Ercan ATALAY: Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu

ASKF’lerin kuruluş amacı spor kulüpleri arasında birlik ve dayanışmayı sağlamaktır.

Kentlerde spor kulüplerinin üst kuruluşu olarak Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF), federasyonların üstünde ise Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) şeklinde örgütlenir. İlk olarak 1980 yılında Ankara, Trabzon, Bursa ve Samsun illerinde faaliyet göstermeye başladılar.
Gençlik ve Spor Kulüpleri Yönetmeliği'ne göre bir ilde ASKF kurulabilmesi için en az 15 spor kulübü derneğinin bir araya gelmesi gereklidir. Ülkemizde yaklaşık 80 adet ASKF faaliyet göstermektedir.
ASKF'lerin kuruluş amacı spor kulüpleri, yöneticileri ve sporcuların arasında birlik ve dayanışmayı sağlamak, spor kulüplerini desteklemek ve iyileştirmektir. Spor yönetiminde ve bağımsız spor federasyonlarında Avrupa Topluluğu ülkelerindeki demokrasiyi ve yapılanmayı sağlamada ve Türk sporunun çağdaş seviyeye çıkarılmasında katkı yapmak, başta devlet kuruluşlarıyla olmak üzere tüm gönüllü spor kuruluşları ile aile anlayışı içinde el ele çalışmak ve sporda tam demokrasi kurulması için mücadele etmektir.
Federasyonun siyasi bir yönü yoktur, ama ülke ve kent sporunun adaletli bir şekilde gelişmesini ve yayılmasını sağlayacak bir siyaseti vardır.
Sporda amatörlük; sporu zevk için yapmaktır. Profesyonellik ise sporu meslek edinmek, yaşamını spordan sağlamaktır. Amatör sporcular, zorunlu giderleri (konaklama, malzeme, sigorta, antrenman, vb) dışında spordan herhangi bir gelir elde etmez.
BİZE ULAŞIN