Mağara içi ilk yapı örnekleri bulundu

11 yıldır devam eden Direkli Mağarası kazılarında, mağara içi ilk yapı örneklerine ulaşıldı

Mağara içi ilk yapı örnekleri bulundu
Kahramanmaraş'ta 11 yıldır devam eden Direkli Mağarası'ndaki kazılarda, mağara içi ilk yapı örneklerine ulaşıldı. Merkeze bağlı Döngel Mahallesi'ndeki Direkli Mağarası'nda, Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cevdet Merih Erek'in girişimiyle 2007'de başlayan kazılar, 11 yıldır devam ediyor. Erek başkanlığında yürütülen çalışmalara, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra üniversite öğrencileri de katılıyor. Yrd. Doç. Dr. Erek, Direkli Mağarası'nda yürütülen kazılarda, kent ve Anadolu arkeolojisine ilişkin önemli bilgiler elde ettiklerini söyledi. Mağarada buldukları verilerin Anadolu'nun, insanlık tarihinin, en erken örneklerinin ortaya konması açısından kendisini mutlu ettiğini vurgulayan Erek, her yıl başka bulgularla karşılaşmanın, eski tabakalara doğru ilerlemenin, ellerine geçen her türlü arkeolojik verinin insanlık tarihine ışık tuttuğunu bilmenin kendisini onurlandırdığını ve gururlandırdığını kaydetti.

2016'DA BAŞLADI
2016'da başladıkları 9. arkeolojik seviye kazılarıyla kendilerini çok mutlu eden buluntuların ortaya çıktığına dikkati çeken Erek, "Karbon 14 sonuçlarına göre, milattan önce 12 bin 500'den biraz daha eskiye gidebilen mağara içi ilk yapı örneklerine ulaştık. Bunlar yuvarlık planlı yapılar. Anadolu'da bugüne kadar neolitikleşmeyle ortaya çıkan yuvarlak planlı yapılardan daha eskiye götürüyor bizi" dedi.BAŞKA ÖRNEK YOK
Erek, mağarada buldukları örneklerin o günün şartlarında çok iyi, bugünün şartlarında ise basit taş dizilerinden oluşturulmuş yapılar olarak değerlendirilebileceğini vurguladı. Bulunan yuvarlak ya da buna yakın planlı yapıların farklı zeminlere sahip olduğuna dikkati çeken Erek, "Bugüne kadar Yakın Doğu ve Anadolu'da bu tür bir örneğe rastlanılmamıştır. Yapılar bulunmuştur ama içinin böyle bir malzemeyle kaplanmış olması çok farklı" dedi.
BİZE ULAŞIN