Sıcak hayvanların nefesini kesiyor

Aşırı sıcak hava ve nefes almayı dahi zorlanılan yüksek nem oranıyla yaşamanın zorlaştığı Çukurova’daki sıcaklar, insanlar kadar hayvanları da zorluyor

Sıcak hayvanların nefesini kesiyor
AŞIRI sıcaklar ve yüksek nem oranıyla yaz aylarında yaşamın büyük oranda etkilendiği Çukurova'da, içinde 70'e yakın türü barındıran Tarsus Hayvan Parkı sakinlerinin sıcak havadan etkilenmemesi için özel önlemler alınıyor. Doğu Akdeniz'in tek hayvanat bahçesi olma özelliğine sahip, aslandan kaplana, ayıdan deveye, maymundan geyiğe kadar binden fazla hayvanı barındıran Tarsus Hayvan Parkı'ndaki hayvanlar da sıcak ve nem nedeniyle zorlanıyor. Buldukları gölgelerde ve kafeslerdeki havuzlarda serinlemeye çalışan hayvanları, park yöneticileri de özel hazırladıkları buzlu kokteyller ve günde 2 kez tazyikli suyla yağmurlama yapıp serinletmeye çalışıyor. Tarsus Hayvan Parkı Müdürü Mesut Özdemir, parkın Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı 110 dönüm arazide kurulu olduğunu söyledi.

HAVUZ VE BUZ
Yaz aylarında hayvanların sıcaktan bunaldığını anlatan Mesut Özdemir, "İnsanlar gibi hayvanlar da bu bölgede çok zorlanıyor. Yırtıcı grup hayvanların hepsinin kafeslerinin içerisinde havuzları var. Diğer hayvanları da günde 2 kez öğleden önce ve sonra su sıkarak serinletiyoruz. Rahatsız olmayacak hayvan gruplarına buz kalıpları içinde meyve, sebze veriyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN