Gaziantep ihracatı yüzde 30’la uçtu

Gaziantep’ten temmuz ayında yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttı. Kentin ‘İlk 1000 İhracatçı Firma’ listesine giren şirket sayısı da 62’den 73’e çıktı

Gaziantep ihracatı yüzde 30’la uçtu
Gaziantep'ten temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,1 artışla 481 milyon 563 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Geçen yılın aynı döneminde 370 milyon 73 bin dolarlık ihracat yapılmıştı. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Sani Konukoğlu, bu yılın ilk 7 aylık ihracatının ise yüzde 4,4 oranında arttığını belirterek, "Yılın ilk 7 ayında 3 milyar 662 milyon 492 bin dolarlık ihracat yaptık" dedi.

SAYILARI ARTTI
Gaziantep'in en fazla ihracat yapan 10 il arasında 2017 Temmuz ayında altıncı, yılın ilk 7 ayında ise beşinci sırada yer aldığını ifade eden Konukoğlu, "TİM'in açıkladığı İhracatta İlk 1000 Listesi'nde Gaziantep'ten önceki yıl 62 firma yer alırken geçen yıl bu sayının 73'e çıktı. Türkiye'nin En Büyük Sanayi Kuruluşları araştırmasında da İlk 1000'de önceki yıl 54 olan firma sayısı 58'e yükseldi. İşte Gaziantep'in başarısının sırrı budur" diye konuştu.

EKONOMİNİN GÜCÜ
Türkiye'de hain darbe teşebbüsüne rağmen üretimin, ihracatın ve istihdamın artmasının ekonominin gücünü, ekonomi yönetiminin başarısını ortaya koyduğunu vurgulayan Konukoğlu, "Rekabetten hiçbir zaman korkmadan yola devam ediyoruz. Ar-Ge, marka ve inovasyon projeleri ile sanayicilerimizin girişimciliği sayesinde bu başarılara imza atıyoruz. Hükümetimizin ekonomi alanında yaptığı katkılar arttıkça sanayiciler olarak bizler daha fazla üretim ve ihracat yapacağız" dedi.

3,6 MİLYAR DOLAR
GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu da Gaziantep'in yılın ilk 7 ayında 3,6 milyar dolarlık ihracatla Türkiye ihracatının yüzde 4,1'ini gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Hıdıroğlu, "Türkiye ve Gaziantep ihracatındaki ivme memnuniyet verici. Hedefimiz bu ivmeyi kaybetmeden yılı kapatmak. Bunun için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Kentimizin ve ülkemizin sesini dünyanın dört bir yanında duyuracağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN