100 bin lira harcayıp eski haline döndürdü

Mersin’de klasik araç meraklısı Murat Ergenç, 1957 model International Harvester A110 Stepside’ı, 100 bin lira harcayıp orijinaline yakın hale getirdi

100 bin lira harcayıp eski haline döndürdü
1957 model klasik International Harvester A110 Stepside'ı satın alıp İstanbul'dan Mersin'e getiren Murat Ergenç, aracı orijinaline yakın haline dönüştürmek için 100 bin lira harcadı. Mersin'de yaşayan ve çocukluğundan bu yana klasik araçlara hayranlık duyan 35 yaşındaki Ergenç, İstanbul'daki bir yakınında 1957 model International Harvester A110 Stepside model araç bulunduğunu öğrendi.

ÇEKİCİ ÜZERİNDE GETİRDİ
15 yıldır kullanılmadığı için hurdaya çıkan aracı almaya karar veren Ergenç, 1959'da Türkiye'ye giren ve uzun yıllar kullanılan klasik aracı çekici yardımıyla Mersin'e getirdi. Ergenç, aracı eski günlerine döndürebilmek için tamircisiyle hummalı bir çalışma içerisine girdi. İlk olarak aracın tüm parçalarını söken Ergenç, 2,5 yıl süren çalışma sonunda 100 bin lira harcayarak arabayı ilk haline yakın bir duruma getirdi. Ergenç, özellikle Amerikan klasik araçlarına ilgisi olduğunu söyledi. Daha önce de klasik araç alıp sattığını anlatan Ergenç, "Bu araç 15 yıl boyunca İstanbul'da atıl kaldığı için tabanı bile yoktu" dedi. Aracın, klasik araba tutkunları için ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Ergenç, "Aracım 1957 International Harvester A110 Stepside dediğimiz model. Türkiye'de bu araçtan bir tane daha var" dedi.

2,5 YIL SÜRDÜ
Aracının 8 silindir motoru olduğunu belirten Ergenç, "Otomatik vites ve hidrolik direksiyon. Yaklaşık 200 beygir gücünde. Aracı Mersin'de sıfırdan yaptık diyebiliriz. Yapımı yaklaşık 2,5 yıl sürdü. İlk 2 yıl burada, 6 ay da Adana'da motor bakımı yapıldı. Aracı komple söktük. Söktüğümüz zaman gördük ki aracın tabanı bile yok. Tamamen boyandı, sıfırlandı. Bunun için 100 bin lira para harcadım" dedi.

BİZE ULAŞIN