Hayallerinin peşinden koştu

İlkokulda öğretmeninin teşvikiyle başladığı atletizmde, çevresinin ‘Kız çocuğusun, yapamazsın’ yaklaşımına aldırış etmeden hedefine koşan Emine Hatun Tuna, 8 yıldır milli gurur yaşıyor

Hayallerinin peşinden koştu
Hatay'da beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle küçük yaşta başladığı atletizmden, ailesinin "Kız çocuğusun, yapamazsın" diye karşı çıkmasına rağmen vazgeçmeyen 22 yaşındaki Emine Hatun Tuna, hayallerinin peşinden koşarak yaklaşık 8 yıldır milli formayı giymenin gururunu yaşıyor. Antakya ilçesinde yaşayan ve 9 yaşında öğretmeninin teşvikiyle spora yönelen Emine, ilk başlarda ailesinin ve yakın çevresinin olumsuz tepkileriyle karşılaştı.

AİLESİ ÖNCE KARŞI ÇIKTI
'Kız çocuğusun, yapamazsın' şeklindeki söylemlere aldırış etmeden hayallerinin peşinden koşan milli sporcu, çeşitli yaş kategorilerinde katıldığı Türkiye, Balkan ve Avrupa şampiyonalarında birçok derece elde etti. Tüm olumsuzlukların kendisini hırslandırıp daha iyi derecelere ulaşmasını sağladığına inanan Emine Hatun Tuna, milli forma giyme hayalini de gerçekleştirdi.

TÜRKİYE REKORU KIRDI
Yaklaşık 8 yıldır ay-yıldızlı formayla çok sayıda yarışmada yer alan Emine, 2012 yılında Ukrayna'da yapılan Uluslararası Gençlik Üçlü Turnuva Atletizm Yarışları'nda yıldız bayanlar bin 500 metrede birinci olurken, o müsabakada elde ettiği 4.23.05'lik derecesiyle de yıldız kızlarda 25 yıldır kırılamayan Türkiye rekorunu eline geçirdi. Emine Hatun Tuna, küçük yaştan bu yana katıldığı yarışlarda 200'ün üzerinde madalyası bulunduğunu söyledi. Berlin'de düzenlenecek 2018 Avrupa Atletizm Şampiyonası'na katılacağını ve orada da madalya hedeflediğini aktaran Tuna, her sporcu gibi kendisinin de en büyük hayalinin olimpiyatlar olduğunu ifade etti. Tuna, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda ay-yıldızlı formayı giymek istediğini anlattı. "Uzun mesafe koşucusuyum, ülkemi temsil etmek için mücadele edeceğim" diye konuşan başarılı atlet, "2020 Tokyo Olimpiyatları'nda bağıra bağıra, gerçekten o anı yaşaya yaşaya, o gözyaşlarının her damlasının hakkını vere vere İstiklal Marşı'nı söylemek ve söyletmek istiyorum. Ben nasıl ağlıyorsam, nasıl içtenlikle onu okuyorsam herkese, bütün Türkiye'ye o anı yaşatmak istiyorum" dedi.

ÜST ÜSTE BAŞARILAR
Emine Tuna, 2014 yılında Bulgaristan'da düzenlenen Avrupa Kros Şampiyonası'nda ise 4 bin metreyi 14.13'lük dereceyle koşarak, genç bayanlar kategorisinde 60'ya yakın rakibini geride bırakarak birinci oldu. Farklı kategorilerde mili formayı giymeye devam eden 22 yaşındaki atlet, katıldığı yarışmalarda Türk bayrağını göndere çektirebilmek için mücadele etti.
BİZE ULAŞIN