Beyaz melekler güneşi göremiyor

Mersin’de yaşayan ve doğuştan pigment eksikliği nedeniyle derileri, saçları ve gözleri beyaz olan albinizmli kardeşler güneşe hasret yaşıyor

Beyaz melekler güneşi göremiyor
Mersin'in Silifke ilçesinde doğuştan albinizmli 7 yaşındaki Eylül Ada, 5 yaşındaki Yaren ve 3 yaşındaki Miray Tığbıyık kardeşler, güneşte gönüllerince oynamaya hasret şekilde büyüyor. Kasım ile Teslime Tığbıyık çiftinin, 'Beyaz melekler' olarak anılan albinizmli kızları Eylül Ada, Yaren ve Miray dünyaya geldikleri günden beri ciltlerini ve gözlerini rahatsız ettiği için güneşe bakamıyor. Rahatça dışarıda gezemeyen ve parklarda oynayamayan albino kardeşler, ilerleyen yaşlarında cilt kanseri gibi tehlikelerle karşılaşmamak için yaşamlarının büyük bölümünü kapalı alanlarda geçiriyor. Baba Kasım Tığbıyık (31), çocukların rutin kontrolleri için ilçeden il merkezine gidip geldiklerini belirtti. Günübirlik işlerde çalıştığı için zaman zaman çocuklarını götürüp getirmekte zorlandığını aktaran Tığbıyık, buna rağmen evlatlarına en iyi şekilde bakmak için büyük özen gösterdiklerini ifade etti.

EVE MAHKUMLAR
Diğer ailelere göre çok zor bir süreçten geçtiklerini ifade eden Tığbıyık, "Benim günlük çalıştığım işlerdeki kazancım geçinmemize yetmiyor. Eşim de çocuklara baktığı için çalışamıyor. Çocuklar için özürlü, eşim için de bakıcı maaşına başvurduk ancak yüzde 20 özür oranı verildiği için sonuç alamadık. Kızlarım, ciltleri rahatsız olduğu için adeta eve mahkum yaşıyorlar. Onları evde oyalamaya çalışıyoruz. Sokağa çıkıp oynamayı çok istiyorlar ama maalesef durumları buna izin vermiyor" dedi. Tığbıyık, her üç çocuğunun da albinizmli doğmasına şaşırdıklarını vurgulayarak, "Çocuklarımızın hastalığı nedeniyle ilerleyen yaşlarında cilt kanseri olma olasılıkları çok yüksek. Bunun önüne geçmek için çok hassas davranıyoruz. Sokağa çıkardığımızda bile çok kısa süre güneşe maruz kalmaları gerekiyor" dedi. Anne Teslime Tığbıyık ise çocuklarının yaşıtları gibi dışarıya çıkıp oynayamamasına üzüldüğünü belirterek, kızlarının bakım masrafları için destek beklediklerini bildirdi.
BİZE ULAŞIN