Eğitimden sağlığa Elbistan gelişiyor

Eğitimden sağlığa, spordan kültüre kadar pek çok alanda kamu yatırımlarıyla buluşan Elbistan, ‘yaşanılır kent’ ölçeğinde birçok büyük ille yarışır hale geldi

Eğitimden sağlığa Elbistan gelişiyor
Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Türkiye'nin dördüncü büyük ovası ve enerji şehri Elbistan'ı daha yaşanılır bir kent yapmak için çalıştıklarını söyledi. Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde devlet yatırımlarının verimli şekilde hayata geçirilmesi için var güçleri ile çalıştıklarını kaydeden Akkoyun, şehrin kalkınması ve daha yaşanılır bir yer olması için eğitim, sağlık, kültür ve sosyal alanda birçok projenin hayata geçirildiğini kaydetti. Sağlık alanında önemli yatırımların kazandırıldığını anlatan Akkoyun, "2013-2017 yılları arasında büyük yatırımlar gerçekleştirildi. Bunların en önemlisi Türkiye'nin deprem izolatörlerine sahip nadir hastanelerinden olan ve 125 adet poliklinik odası, 13 adet görüntüleme odası, 8 adet ameliyat salonu, 14 adet diyaliz yatağı, 20 yataklı genel yoğun bakım ünitesi ve 35 yataklı acil servisin yer aldığı Elbistan Devlet Hastanesi'dir" diye konuştu. İçerisinde Mesleki ve Teknik Lise için okul alanı ayrılmış olan Elbistan Organize Sanayi Bölgesi inşaatının devam ettiğini vurgulayan Kayma-kam Akkoyun, "1. etap 57 hektar alana sahip olup 22 adet sanayi parseli bulunmaktadır. 2. etapta ise 55 hektar alanda 24 adet sanayi parseli bulunmaktadır. Bazı firmalar ruhsatını alarak inşaat çalışmalarına başladı. 2017 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanan Elbistan Adalet Sarayı da tarihi mimari baz alınarak tasarlandı" şeklinde konuştu.

SPORA YATIRIM
Gençlik ve spor alanında büyük yatırımlar yapıldığını vurgulayan Akkoyun şunları söyledi: Elbistan Gençlik Merkezi 2014 yılı Aralık ayında tamamlanarak hizmete girdi. 10 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu merkez 2 bin 50 metrekare kapalı, 2 bin 675 metrekare açık spor tesisleri yer alıyor.

TÜRKİYE ORTALAMASINDAN İYİ
Kalkınmada eğitimin önemine dikkat çeken Kaymakam Akkoyun, "2003 yılında derslik başına düşen öğrenci sayısı 44 iken 2017 yılına gelindiğinde derslik başına düşen öğrenci sayısı 25'e düştü. Bu ortalama ile Türkiye geneli hedeflenen standartların önüne geçilmiştir. Eylül 2017 tarihinde eğitime başlayacak olan Elbistan İmam Hatip Lisesi, 300 kişilik yurdu, kapalı spor salonu, tatbikat camisi, bin kişilik mescidi ile eğitim alanındaki en önemli yatırımlar arasında yerini almaktadır" dedi.
BİZE ULAŞIN