Çöpten sahafa

Atık toplayıcıları tarafından çöpler arasında bulunan kitaplar Adanalı sahaf tarafından özenle temizlendikten sonra kitap meraklılarına sunuluyor

Çöpten sahafa
Adanalı sahaf Hasan Kösedağ, sattığı kitapların bir bölümünün atık toplayıcıları tarafından çöpler arasında bulunduğunu söyledi. Yakın zamanda atık toplayıcıları tarafından Ceyhan'da bir okulun çöpleri arasında onlarca eski basım kitap bulduğunu belirten Kösedağ, "Çöplere atılan kitapların bir kısmını kurtarıyoruz. Ulaşamadıklarımnız geri dönüşüme gidiyor ve yok oluyor. Çöpler arasından Osmanlı'dan kalma el yazmaları birçok ünlü yazarın ilk basım eserleri bulunuyor" dedi.

ESKİ DİYE ATILIYOR
Bazı okullardaki kitapların eski olmasından dolayı dilinin ağırlaşmasına bağlı olarak depolara kaldırıldığını anlatan Kösedağ, "Daha sonra depo temizliğinde idarenin bilgisi veya bilgisi dışında bu kitaplar dönüşüme gönderiliyor. Dönüşüme gitmeden değerini bilen biri varsa bize haber veriyor. Biz de onları değerlendirmeye çalışıyoruz. Bugün kurtartdığımız kitapları tek tek kontrol edip onarıyoruz. Onardıklarımızı okuyuculara sunuyoruz" diye konuştu.

DEĞERİ BİLİNMİYOR
Ülkemizde kitapların değerinin bilinmediğini kaydeden savunarak "Maalesef toplumuzda kitap sadece bir kültür aracı değil, zaman geçirmek için kullanılan, işi bitince kaldırılıp atılan bir obje gibi görülüyor. Çok önemli kitaplar çöplere atılabiliyor. Düşünün çöpler arasından Osmanlı'dan kalma el yazmaları, birçok ünlü yazarın ilk basım eserleri çıktı. Türk ve dünya edebiyatının önemli eserlerimi çöpten kurtardık" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN