Erhan ÖZMEN: KGF yeni bir finansal araç mı?

  • Güney
  • Cuma 26.08.2017
"KGF, konjonktürel bir çözüm olmayıp, 'yapısal reform' niteliğinde yeni bir finansal araçtır. Bu araç milli ve yerli bir araç olup dünyaya da model olarak sunulacak etkin sonuçlar doğurmuştur." Bu sözler KGF (Kredi Garanti Fonu) Genel Müdürü İsmet Gergerli'ye ait. Peki, gerçekten Sayın Gergerli'nin de ifade ettiği gibi KGF dünyaya model olacak yeni bir finansal araç mıdır? Yoksa çokça eleştirildiği gibi ekonominin dara düştüğü bir dönemde piyasaya para pompalamak için devreye sokulan, ödeme zamanı geldiğinde ne olacağı düşünülmeden ortaya atılan "konjonktürel bir çözüm mü? Gerçekten korkulduğu gibi krediler ödenemiyor, yük hazineye mi kalıyor? Bu sorunun cevabını rakamlarda bulabiliriz… 31 Temmuz 2017 itibariyle;
Hazine Destekli Kefalet Sistemi kapsamında kullanılan kredi tutarı 175,4 milyar TL.
Kredilerin yüzde 75'i KOBİ'ler tarafından kullanılmış
Yüzde 44'ü ticarete ve hizmet sektörüne, yüzde 30'u ise üretim için kullanılmış
Geri ödenmesi şüpheli yani riskli yani takipteki kredi yüzde 0,04
TOBB Nefes Kredisi projesinde kapsamında KGF kefaleti alan 27 bin işletmeden kredisini ödeyemeyerek takibe düşen işletme sayısı ise 9. Rakamlar İsmet Gergerli'nin dediği gibi çağdışı ipotek sistemini tarihe gömen, güvene dayalı bir finans aracının hayatımıza girdiğini gösteriyor. Emeği geçen herkesi kutlamak lazım.

BU HAFTA ÇİFTE BAYRAM
Türkiye bu hafta çifte bayrama hazırlanıyor. (İki bayramı birleştiren 10 günlük tatilin turizmcilere etkisi ise 3'ü bir arada.) Büyük Önder Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da başlattığı milli mücadeleyi zaferle taçlandıran Büyük Taarruz 1922 yıl önce bugün yani 26 Ağustos'ta başlamış 30 Ağustos günü tarihe Türk milletinin hür, bağımsız ve egemen bir devlet olmak uğruna sergilediği özveri altın harflerle yazılmıştır. Ve bu millet 30 Ağustos 1922 tarihinden 94 yıl sonra 15 Temmuz'da da hür, bağımsız ve egemen bir devlet olma ruhunu kaybetmediğini bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. Ebediyete kadar bu vatan için mücadeleci ruhunu asla kaybetmeyecek olan tüm milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun. Kurban Bayramı milletimize ve tüm insanlığa huzur ve barış getirsin. Kurban Bayramınız mübarek olsun.
BİZE ULAŞIN