Sokak arasında kurbanlık satışı

Sokak arasında kurbanlık satışı
KURBAN Bayramı öncesinde Adana'da yeterli denetimlerin yapılamamasını bazı kurnazlar, kurbanlıkları belediyelerin belirlediği satış noktaları yerine sokak araları ve kaldırımlarda satmaya çalışması vatandaşın tepkisine neden oluyor. Pis kokuya neden olan kurbanlıkların sağlıklı olup olmadıkları da tartışılıyor. Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, sokak aralarında satılan kurbanlıkların denetimden uzak olmasından dolayı halk sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

DENETİM DIŞI
Kurbanlıkların belediyelerin belirlediği satış yerleri dışında satılmasının suç olduğunu bildiren Köse, "Resmi olarak belirlenen noktalardaki kurbanlıkların Tarım İl Müdürlüğü'nün görevlendirdiği veterinerler tarafından kontrol edilir. Buraya giren çıkan her hayvan kontrol altındadır. O yüzden buralardan almak gerekir. Oysa bu denetimin dışında kalan hayvanların sağlıklı olup olmadıklarını bilemeyiz" dedi.

ÖNLEM ALINSIN
İnsanların kafalarının estiği yerde kurbanlık satışı yapmasının yasalara aykırı olduğunu vurgulayan Başkan Köse, "Kontrol altında olmayan hayvanları merdiven altı üretim gibi düşünün. Belediyelerin mutlaka önlem alması, bu duruma engel olması gerekiyor. Buralarda daracık alanlara sıkıştırılan hayvanlar için de bir eziyettir. Bunun mantıklı bir açıklaması olamaz. Vatandaşlar, kurbanlık alırken mutlaka rapor, kulak ve yurt dışı hayvan belgesi var mı yok mu diye baksınlar" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN