Anız Adana’yı yine teslim aldı

Anız Adana’yı yine teslim aldı

  • Güney
  • Pazar 28.08.2017
Anız yakanlara dönüm başına verilen 42 ile 250 lira arasında değişen para cezası, sorumsuz çiftçilere engel olmuyor. Girdi masraflarını düşürmek ve toprağı ikinci ürüne daha hızlı hazırlanmasını isteyen çiftçiler ile başak toplayıcılarının mısır hasadının ardından kalan anızları yakmasının önüne geçilememesi yüzünden Adana duman altında kalırken, nefes almakta güçlük çektiklerini söyleyen vatandaşlar, anız yakma sorununu çözemeyen yetkililere tepki gösterdi."BAŞ EDEMİYORUZ"
Bahçeşehir Mahallesi'nde yaşayan ev hanımı 2 çocuk annesi Şirin Eşin, evlerinin balkonuna astıkları çamaşırların isler nedeniyle kirlenmesi ve anız külleri nedeniyle evi her gün temizlemek zorunda kaldıklarını söyleyen, "Balkonda patlıcan kurutuyoruz ancak isler yüzünden üstünü örtmem gerekiyor. Yanık havasından çok etkileniyorum, nefesim daralıyor. Yaz aylarında hep böyleyiz. Astığımız çamaşırlar ıslak mesela, hep üstüne yapışıyor. Beyazları sererken problem yaşıyoruz" dedi."SAĞLIĞIMIZI ETKİLİYOR"
Ömer Er isimli vatandaş ise para cezalarının caydırıcı olmadığına ve bilinçsiz tarım uygulayan çiftçilerin eğitilmesi gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi; "Atalarımızın 'Ne ekersen onu biçersin' diye bir söylemi vardır. Anızdan oluşan dumanlar sağlığımızı olumsuz yönde etkilerken gelecek nesillerimize ne ekeceklerse biteceği bir toprak değil, üzerinde ot bile yetişmeyen topraklar bırakacağız. Bunların önlenmesi için ilgililer tarafından gerekli tedbirlerin alınması lazım."
BİZE ULAŞIN