Narenciyede rekor artış

AKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, Rusya’nın yaş meyve ve sebze ürünleri üzerindeki ithalat yasağını kaldırmasının olumlu sonuçlarının ihracat rakamlarına yansıdığını söyledi

Narenciyede rekor artış
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomatik girişimleriyle Rusya'nın yaş meyve ve sebze ürünleri üzerindeki ithalat yasağının kaldırılmasının olumlu sonuçları ihracat rakamlarına yansıyor. Narenciye sezon öncesi ihracatçılar arasındaki iş birliğini geliştirmek için ortak akıl oluşturmak amacıyla istişare toplantısı düzenleyen Akdeniz Yaş Meyve- Sebze İhracatçıları Birliği (AKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, ihracatın geçen seneye göre yüzde118 arttığını söyledi.

İSTİHDAM YARATIYOR
Yaş meyve sebze sektörünün net döviz girdisi getiren ve milyonlarca insana istihdam yaratan bir sektör olduğunu kaydeden Kavak, en önemli ticari partnerlerimizden olan Rusya tarafından yaş meyve ve sebze ürünleri üzerindeki ithalat yasağının peyderpey kaldırılması sayesinde olumlu gelişmeler yaşandığüını anlattı. Kavak, "Yılın ilk yedi ayında Rusya'ya olan yaş meyve sebze ihracatımızın geçen seneye kıyasla yüzde118 artış göstererek 223 milyon dolar olarak gerçekleşti" dedi.

YENİ PAZAR ARAYIŞI
Yeni sezonda ihracattaki artışın devam etmesi ve yeni pazarlar için çalışacaklarını bildiren Kavak, "Eylül ayında AKİB olarak katılacağımız Asia Fruit Logistica ve World Food Moscow fuarlarında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek ve alternatif pazarlarımızı genişletmek yönünde faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bu hedefi yerine getirirken, eş zamanlı olarak üretici-ihracatçı iş birliğini sağlayarak, hem üreticinin elde ettiği geliri hem de ihracatımızı artırmış olacağız" diye konuştu.

ÜRETİM MİKTARI ARTIYOR
Türkiye'nin her yıl üretim miktarını artırdığını vurgulayan Kavak, "Geçmiş yıllarda verimli tarım arazileri ve elverişli iklim koşullarının yanı sıra üretici ve ihracatçı arasında sağlanan işbirliği çalışmaları sonucu, bugün dünya narenciye üretiminde 9. ihracatında ise 3. sıradayız. Her yıl üretim miktarını artıran Türkiye, 2016 yılında 4,3 milyon tonluk narenciye üretimi gerçekleştirdi ve bu üretimin yüzde 70'i Çukurova'dan elde edildi" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN