Devlet desteği hayatını değiştirdi

Devlet desteği hayatını değiştirdi

Mersinli Elif Metin KOSGEB’ten aldığı destekle hayata dört elle sarıldı. Depoyu kafeteryaya dönüştürüp müşterileri ağırlıyor

Mersin merkez Akdeniz ilçesi Bekirde Mahallesi'nde yaşayan 2 çocuk annesi Elif Metin (39), eşine destek olmak amacıyla, 2010 yılında sıkma ve börek satarak başladığı iş hayatını KOSGEB'den aldığı 22 bin TL'lik destekle geliştirdi. Oturduğu mahallede kafeterya açan Elif Metin'in hayatı değişti. Artık kendi ayakları üzerinde durabilen Metin, çocuklarının da ekonomik olarak daha rahat bir ortamda yaşamasını sağlıyor.

"NEDEN OLMASIN?"
Kahve işleten eşinin elde ettiği gelirin sınırlı olduğunu belirten Metin, "Öyle zamanlar geçirdik ki, çocuklarımıza amcaları tarafından verilen harçlıkları alıp pazar alışverişi yaptık. Bu durumun böyle gitmeyeceğini düşündüm. Fakat ev hanımı olduğum için elimden bir şey gelmiyordu, bir şey yapmaya cesaret edemiyordum. Sonra televizyonlarda, gazetelerde devlet desteği alıp iş kadını olan kişileri gördüm ve bende cesaretlendim. Neden olmasın diyerek başlamaya karar verdim" dedi.

HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR
"KOSGEB'E başvurup kursa katıldığını anlatan Metin, "Aldığım 22 bin TL hibeyle sıkma sattığım depoyu kafeteryaya çevirdim. KOSGEB'den ayrıca televizyon, klima ve buzdolabı yardımı aldım. Bana ailemden bile kimse yardım etmezken devletim arkamda durdu ve beni cesaretlendirdi. Tek başıma olduğum iş yerinde daha sonradan 1 kişi çalıştırmaya başladım. Her geçen gün daha da ileriye gidiyoruz. İlerleyen süreçte bir servis aracı almayı düşünüyorum" diye konuştu.ÖZGÜVENİM ARTTI
İş yerini açtıktan sonra hayatının tamamen değiştiğini vurgulayan Metin, "Artık pazar alışverişimizi rahat yapıyoruz. İstediğimiz gibi geziyoruz. Çocuklarıma her istediklerini alabiliyorum. Evde oturduğum zamanlarda özgüvenim yoktu ve çoğu şeyi yapmaya korkardım fakat şimdi ehliyetimi aldım araba kullanmayı biliyorum. Yani kendi ayaklarımın üzerinde durabiliyorum. Bunu da devletimize borçluyum Çünkü bize destek vererek bizi cesaretlendirdiler. İşe devam etme konusunda teşvik ettiler" şeklinde konuştu.

"ÇALIŞMAKTAN KORKMAYIN"
Ev hanımlarına da çalışma çağrısında bulunan Metin, her kadının çalışarak kendi ayakları üzerinde durabileceğini aktararak şunları söyledi; "Ben param yok diyen insana çok kızıyorum. Çalıştıktan sonra insan asla parasız kalmaz. Yeter ki herkes istesin ve inansın. Eve kapanmak yerine elinden gelen işleri yapmayı denesinler. Hatta şimdi ev hanımları evlerinde yemek yapıp yemek şirketlerine bile götürebilir. Devletimizde girişimci olmak isteyen herkesin önünü açıyor. Her konuda destek sağlıyor."
BİZE ULAŞIN