Gaziantep yemeğini İspanya’da tanıtacak

Gaziantep yemeğini İspanya’da tanıtacak

İspanya’nın Cordoba şehrinde “Michelin yıldızlı” iki restoranın şefi olan Paco Morales, Türkiye’nin gastronomi kenti Gaziantep’in yöresel yemeklerini öğrenmek için kente geldi

  • Güney
  • Salı 30.08.2017
İspanya'da "Michelin yıldızlı" iki restoranın şefi olan Paco Morales, gastronomi alanında UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler Ağı'nda yer alan Gaziantep'in yöresel lezzetlerini öğrenmek ve ülkesinde tanıtmak amacıyla kente geldi. Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Mutfak Sanatları Merkezi'ni ziyaret eden Morales, Gaziantep'te bulunmasının en önemli nedeninin, kentin yöresel lezzetlerini keşfetmek olduğunu söyledi.

UNUTULMAYAN KÜLTÜR
İspanya'nın Cordoba şehrinde restoranlarında müşterilerine Müslümanlık, Yahudilik ve Hıristiyanlık kültürüne ait yemekler sunduklarını anlatan Morales, "Cordoba da yemek kültürüyle ön plana çıkan bir kent. Bu yüzden ben de UNESCO'nun bir parçası olan şehirleri ziyaret ediyorum. Onların kültürlerini tanımak istiyorum. İnsanlar Gaziantep'te yaşarken yemek kültürlerini de unutmamışlar. O kültürleri tanımam için mutlaka buraya gelmem gerekiyordu" dedi.

MUTLU AYRILDI
Mutfak Sanatları Merkezi Şefi Doğa Çitçi ise İspanya'nın önemli şeflerinden birini ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Çitçi, "Gaziantep mutfağını keşfetmek, buradaki ürünleri kendi mutfağında kullanmak için misafirimiz oldu. Kendisiyle burada yemekler yaptık. Kendisi de buradan çok mutlu ayrılıyor. İspanya'ya gidip 'Michelin yıldızlı' iki restoranında Gaziantep'in lezzetlerini sergileyecek" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN