‘1,5 Adana’ ile şampiyon oldu

Çukurova Üniversitesi Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda şampiyon oldu. ‘1.5 Adana’ isimli araç 100 km yolu 65 kuruş maliyetle geçti

‘1,5 Adana’ ile şampiyon oldu
Tübitak'ın bu yıl uluslararası ölçekte düzenlediği Alternatif Enerjili Araç Yarışlarını, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından üretimi gerçekleştirilen '1.5 Adana' isimli araç kazandı. 31 araç arasında birinciliği göğüsleyerek 100 km yolu 65 kuruş maliyetle tamamlayan araç Adana'nın gururu oldu.

EN VERİMLİ ARAÇ
TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Efficiency Challenge Electric Vehicle (Alternatif Enerjili Araç Yarışları) Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirildi. ÇÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Akıllı danışmanlığında katılan Çukurova Elektromobil takımının '1.5 Adana' isimli elektrikli aracı Türkiye'nin en verimli aracı oldu. Elektromobil ve hidromobil kategorilerinde düzenlenen yarışa elektromobil kategorisinde 49 takım başvururken teknik kontrollerinden başarı ile geçen 31 takım yarışlara katılmaya hak kazandı. Prof. Dr. Hüseyin Akıllı, yoğun bir tasarım ve üretim aşamasından geçen 1.5 Adana'nın bu yılki yarışlarda enerji verimliliğinde gösterdiği yüksek performans ve kullandığı yerli parçalar neticesinde 2017 Türkiye Şampiyonu olduğunu, 60 km'lik pisti 964 Wh ile tamamladığını, bunun 100 km'de 65 kuruşluk elektrik sarfiyatına karşılık geldiğini ifade etti.

BİZE ULAŞIN