Silifke Kalesi’nde çalışmalar başladı

Roma döneminden itibaren 20. Yüzyıl’a kadar kesintisiz yerleşim yeri olduğu ortaya çıkarılan Silifke ilçesindeki kalede, 2017 yılı kazı ve restorasyon çalışmaları başladı

Silifke Kalesi’nde çalışmalar başladı
Mersin'in Silifke ilçesinde bulunan ve Roma döneminden itibaren 20. Yüzyıl'a kadar kesintisiz yerleşim yeri olduğu ortaya çıkarılan Silifke Kalesi'nde, kazı ve restorasyon çalışmalarının bu yılki bölümü başladı. Kıbrıs'ın fethinden sonra Osmanlı Devleti için önemli kalelerinden birisi haline gelen kalede, 2017 yılı arkeolojik çalışmaları Selçuk Üniversitesi (SÜ) Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Boran başkanlığında 12 akademik bilim insanı ve 13 işçiyle yürütülüyor.
Türklerin bölgeyi fethinden sonra kalenin önemimin daha da arttığını açıklayan Boran, "Kazılar özellikle Türk dönemindeki şehir dokusunu, kent dokusunu ve yapısını ortaya koyma açısından son derece önemli bir çalışma. Çalışmamız neticesinde kalenin merkezinde Evliya Çelebi'nin de bahsetmiş olduğu kale camisini tespit ettik. Onun da etrafında ticari birimler, konutlar şeklinde bulunan şehir dokusunu da ortaya çıkardık" dedi. Tarihi kalede, Roma döneminden itibaren 20. Yüzyıl'a kadar kesintisiz bir şekilde yerleşim olduğuna dikkati çeken Boran, "Yaşayan şehirlerde her dönem kendi özelliği ve mimari yapısını da ortaya çıkarır. Burada yaptığımız çalışmalarda başta kale camisi olmak üzere, bazı birimlerin restorasyonunu tamamlamak, diğerlerini de dondurup bırakmak, gelecek nesle aktarmak temel hedefimiz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN