Sahte zeytinyağları sağlığı tehdit ediyor

Sahtekârların kullanılmış motor yağını zeytinyağı ile karıştırıp sattığını bildiren Haldun Coşkun, basit yöntemle sahte ile gerçek zeytinyağını birbirinden ayırmanın mümkün olduğunu söyledi

Sahte zeytinyağları sağlığı tehdit ediyor
Zeytinyağı üreticisi ve ihracatçısı Haldun Coşkun, mutfaklardaki önemli bir tehlikeye dikkat çekti. Coşkun, insan sağlığını hiçe sayan sahtekarlar tarafından piyasaya sürülen sahte zeytinyağlarında motor yağı bulunduğunu söyledi. Sağlıkları için zeytinyağına yönelen kalp ve damar hastaları başta olmak üzere insanların sağlığının tehdit edildiğini anlatan Coşkun, vatandaşları ucuz zeytinyağlarından uzak durmaları konusunda uyardı.

CANA KAST EDİYORLAR
Zeytinyağına, ayçiçeği veya pamuk yağı karıştıranların diğerler sahtekarlara göre insaflı olduğunu bildiren Coşkun, "Kullanılmış motor yağları toplanıp temizlendikten sonra zeytinyağıyla karıştırılıyor. Kalp, damar problemi olanlar sızma zeytinyağı kullanıyor. Motor yağı karıştırılmış bir zeytinyağı kullandığımızda sadece paramız gitmiyor, canımıza kast ediyorlar. Gerçek zeytinyağı diye motor yağı satarlarsa bu kalp damar sistemine kasttır. Ölümle sonuçlanır. En iyi ihtimalle felç kalırsınız" dedi. Zeytinyağı vurguncularının çok çeşitli yöntemlere başvurduğunu açıklayan Coşkun, "Kanola yağıyla karıştırıyorlar. Kolza bitkisinden üretilir. Kolza da biyodizel hammaddesidir. Özellikle bu yönteme biyodizel fiyatları düştüğü dönemlerde başvuruyorlar. Kolzayı kanola yağına dönüştürüp zeytinyağıyla karıştırarak satıyorlar. Zeytinyağı fiyatları yükseldiğinde de karışım yağları ya da ikinci, üçüncü sınıf yağları sızma zeytinyağı diye satıyorlar" diye konuştu. Tat, renk ve kokunun zeytinyağında önemli bir anlam ifade ettiğini kaydeden Coşkun, "Bunlar ayırt edici özelliklerdir ancak tek başına yeterli olmuyor. İyi bir zeytinyağı geniz yakar. Ancak bunlar da tek başına yeterli değildir. Çünkü sahtekarlar da teknolojiyi çok iyi kullanmaktadır. Bazı yöntemler anlaşılamıyor bile. Bundan dolayı, merdiven altı üretim dediğimiz ucuz yağlardan uzak durmamız lazım. Güvendiğimiz yerlerden, güvendiğimiz markalardan almamız gerekir" şeklinde konuştu.

DONMA YÖNTEMİ
Ev ortamında zeytinyağının sahte mi gerçek mi olduğunu belirleyecek en basit yöntemi paylaşan Coşkun, şunları söyledi: Eğer bir yağ başka bir yağ içeriyorsa geç donar, geç çözülür. Yağdan şüpheleniyorsak buz kalıbına dökelim. Gerçek olan bir zeytinyağını da dökelim ve buzluğa koyalım. Kalıplar donduktan sonra çıkartalım birer çay bardağına koyalım. Sahte olan daha hızlı ve şekilsiz erirken gerçek zeytinyağı geç ve blok halinde erir. Ancak bu da net bir gösterge değil.
BİZE ULAŞIN