Beyaz altına dönüş

Çukurova’nın simgesi ‘beyaz altın’ olarak bilinen pamuğun ekim alanları genişledi. Üretime verilen devlet desteğiyle bu yıl pamuk ekimi Adana’da yüzde 20 arttı

Beyaz altına dönüş
Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova'da, verilen devlet desteğiyle 'beyaz altın' olarak bilinen pamuğun ekim alanı geçen yıla oranla genişledi. 2011'den 2016'ya kadar kentte ekim alanı ve üretimi yarı yarıya düşen pamuk, tekrar bölge çiftçisinin gözdesi haline getirilmeye çalışılıyor. Bu kapsamda kilogramına 80 kuruş verilen destek sayesinde katma değeri yüksek olan pamuğun ekim alanı, Adana'da geçen yıla göre yüzde 20 civarında artış göstererek 330 bin dekara yükseldi.

YARIYA DÜŞMÜŞTÜ
Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, pamuğun ekim alanının 2011'den geçen yıla kadar yüzde 52 civarında daralma gösterdiğini söyledi. Buna bağlı olarak üretimde de yüzde 51 civarında azalma yaşandığını belirten Doğan, 2011'de 308 bin 560 ton hasat edilen pamuğun, 2016 yılında 151 bin 880 tona düştüğünü vurguladı. Adana için pamuğun önemini anlatan Doğan, "Verilen destek çiftçimizi tatmin etti. Bu yıl dekar başına 500-600 kilogram verim bekleniyor" dedi.

RAĞBET ARTIYOR
Desteğin devam etmesi halinde önümüzdeki yıllarda pamuk ekiminin daha fazla olacağını açıklayan Mehmet Akın Doğan, "Bu destek geç açıklandığı için üreticilerimiz biraz tedirgin oldu. Destek biraz daha erken açıklansaydı pamuk Adana'da bu yıl yüzde 30 ile 35 arasında artış gösterecekti. Adana'nın ürünü pamuktur. Pamuk şu an tekrar geri döndü. Çiftçilerimiz bu yıl pamuktan memnun. Çünkü fiyatları iyi. Beyaz altına rağbet artmakta" diye konuştu.

MAKİNE SIKINTISI
Ekim alanında yaşanan artıştan dolayı çiftçilerin pamuk toplama makinesi bulmakta zorlanacağını ifade eden Doğan, "Hasat makinelerinin çok pahalı olması nedeniyle çiftçilerimizin alım gücü yok. Hükümetimizden pamuk toplama makinelerine diğer tarım aletlerinde olduğu gibi destek vermesini bekliyoruz. Pamuk toplama makinesiyle günde 80 ile 100 dönüm arasında ürün hasadı yapılmakta. Bu da çiftçinin işini kolaylaştırmaktadır" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN