Küçük Hatice yardım bekliyor

Türkiye Hatice’yi ‘Babam ölmesin’ çığlığıyla tanıdı. Lösemi hastası baba hayatını kaybetti. Hatice okul çağına geldi, ancak 100 lirası olmadığı için kaydı yapılmadı

Küçük Hatice yardım bekliyor
SABAH Güney'de 'Babam Ölmesin' feryadı ile Türkiye'nin yüreğini burkan 5 yaşındaki Hatice Özlü'nün dileği ne yazık ki gerçekleşmedi. Lösemi hastası baba Mehmet Özlü, ilik nakli olduktan tam 7 ay sonra yaşamını yitirdi. Küçük yaşta yetim kalan Hatice, bu yıl başlaması gereken anaokuluna 100 lira yatıramadığı için başlayamadı. Banka dekontu götürülmediği için okul müdürü tarafından kaydı yapılmadı.

"DEKONTU BANA GETİRİN"
İki odalı evde aylık 400 liraya oturan ve 19 Mayıs'ta eşini kaybeden Gülşah Özlü (30), kızını okula kayıt yaptıramamanın üzüntüsünü yaşıyor. Evlerinin yakınında bulunan Ahmet Karabucak İlkokulu'nun ana sınıfına kızını kaydettirmek için gittiğini, ancak müdürün kendilerinden kayıt parası istediğini anlatan anne, "İlk önce bizden 400 lira istedi. Durumumuzu anlattık bu kez 200 lira, daha sonra da bankaya 100 liraya yatırmamızı istedi. Kaydı ondan sonra yapacağını söyledi" dedi.

"GÜCÜM YOK"
Yakınlarının yardımıyla ayakta durduklarını söyleyen Gülşah Özlü, "Benim 100 lira değil 10 lira verecek param yok. Kızımın kırtasiye malzemelerini alacak gücüm bile yok. Kiramı ödeyemiyorum. Dul maaşı bağlanacaktı ama bugüne kadar o da bağlanmadı. Kızım okula gitmek istiyor ancak maddi gücüm olmadığı için gönderemiyorum. Devletten yavrumu çok istediği okuluna kabul etmesini istiyorum" diye konuştu. Babasının öldüğünden haberi olmayan ve sürekli annesine "Anne, babam ne zaman gelecek?" diye soran küçük Hatice, "Okuyup doktor olacağım ve babamı iyileştireceğim. Babam eskisi gibi benimle oyun oynayacak" dedi. Minik Hatice okula gitmediği günlerde elinden düşürmediği tükenmez kalemle bulduğu karton parçasına çizgiler çiziyor, hayal dünyasını kağıtlara işliyor.

KIRTASİYE PARASI
Bu arada okul yetkilileri anaokuluna kayıt parası almadıklarını, sadece aylık 45 lira aidat aldıklarını söyledi. Yetkililer, "Veliler bunu ister 9 aylık, ister aylık olarak ödeyebilir. Kayıt parası almamız söz konusu değil. Çünkü bu aidatlarla çocuklara kırtasiye malzemeleri alıyoruz" dediler.
BİZE ULAŞIN