Hiç eğitim almadan 15 yılda 9 sergi açtı

Mersin’de yaşayan Asuman Yanpar, resimle ilgili hiçbir eğitimi olmamasına rağmen 15 yılda 80’in üzerinde resim yaptı, bugüne kadar 9 kişisel sergi açtı

Hiç eğitim almadan 15 yılda 9 sergi açtı
Mersin'de yaşayan 2 çocuk annesi ressam Asuman Yanpar, 15 yılda 80'in üzerinde resim yaptı. Resimle ilgili ne okul okuyan ne de eğitim alan Yanpar, yaptığı resimlerle insanların büyük takdirini topluyor. Bugüne kadar 9 kişisel sergi açan Yanpar'ın en büyük hedefi Avrupa'da bir sergi açmak. Yanpar, "İlk oğlumun portresini yaparak başladım. Resimlerimi görenler hangi okuldan mezun olduğumu soruyor. Oysa bu konuda hiçbir eğitim almadım" dedi.

RESİM YAPMAYI SEVİYORUM
Yanpar, Ankaralı olduğunu ve Ankara'dan Mersin'e geldiğinde bir arayış içerisine girdiğini söyledi. Resimle küçüklükten beri ilgilendiğini belirten Yanpar, "Okul zamanlarında arkadaşlarımın resmini çiziyordum. Resim yapmayı çok seviyordum, vazgeçilmezim oldu. Arayış içinde olduğum dönemde kendime ufak bir atölye açtım. 2002 yılından beri resim yapıyorum. Tabi bu konuda ben eğitimli değilim. Ancak eğitim şart, eğitimli olmak gerekiyor" diye konuştu. 2002 yılından bu yana 9 kişisel sergi açtığını kaydeden Yanpar, "Bugüne kadar 80'in üzerinde resim yaptım. İlk resmim de oğlumun oldu. Başladığım dönemde oğlum dünyaya gelmişti. İlk oğlumun portresini yaptım. Daha önce güzellik uzmanlığı okulunu bitirmiştim, onunla uğraşıyordum. Ama bana göre olmadığını hissettim, resim beni tamamıyla kapsadı. Daha çok hayallerim, umutlarım, mutluluğum, mutsuzluğum her şeyimi resme yansıtmaya başladım" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN