Tiyatro sahnesinde ruh sağlığı tedavisi

Adana’da çeşitli psikiyatrik rahatsızlıkları olan hastalar, sağlıklarına sanatla kavuşuyor. Hastalar ‘Senden, benden, bizden’ adlı oyunun senaryosunu da doğaçlama yöntemiyle kendileri yazdı

Tiyatro sahnesinde ruh sağlığı tedavisi
Bugüne kadar hastaların tedavisinde müzik, resim, tarım ve el işi becerilerinden yararlanan Çukurova Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (ÇTRSM), bu kez tiyatro ile hastalarının ruh sağlığında önemli gelişmeler yaşanmasını sağladı. Tiyatro sanatçısı Haydar Şahin'in yönettiği 'Senden, benden, bizden' oyununda ÇTRSM'de çalışan hemşire ve sosyal hizmet uzmanları ile birlikte oynayan 8 hasta, doğaçlama yöntemiyle oyunun senaristi de oldu. 'Ruhi Tesisat Tiyatro Grubu'nu kuran hastalar, tiyatro sayesinde kendilerini daha iyi hissetmeye başladıklarını söyledi. Hastaların ilk etapta projeye sıcak yaklaşmadıklarını anlatan Sosyal Hizmet Uzmanı Ezgi Türkmen, "Hastalarımız ilk başta çok çekindi, hiç gönüllü çıkmadı. Daha sonra yaptığımızı görünce birçok gönüllü hastamız oldu. Sonraki süreçte kendilerini ifade etme, gelen misafirleri karşılama ve onlarla olan iletişimde özgüvenlerinin geldiğini gördük. İlk başta katılmak istemeyen hastalarımızın daha sonra ekibe dahil olma istekleri ortaya çıktı. Oyunumuzu 21 Eylül'de sahneleyeceğiz" dedi.

"BOMBA GİBİYİM"
16 yaşından beri şizofreni hastası olduğunu söyleyen 28 yaşındaki Kasım Akkoyun, tiyatronun sağlığı üzerindeki etkisi ile ilgili şunları söyledi: 4 ay önce Hayri hocamla tanıştık. Kendisini sevdim, tiyatroyu da sevdim. Bu tiyatro işine katılırım ama sahnedeki hatalarda sorumluluğu almam demiştim, şimdi ise bomba gibiyim. Ben oyunda, garsonluk, baba, çocuk ve külhanbeyi rollerini üstlendim. Tiyatrodan sonra sorumluluk sahibi olmayı öğrendim. Kendi ayağımın üstüne durmasını öğrendim. Rahatsızlığım biraz geçti.

ARTIK MUTLULAR
İlk başta çok zorlanmasına rağmen zamanla tiyatronun kolaylaştığını anlatan Emre Kale (32), sahneye çıkmaktan çok keyif aldığını ve ruh sağlığında iyileşme olduğunu anlatırken, Erdal Gözüyeşil (50) ise, "7 senedir sinir hastasıyım. İlaçlarımı kullanıyorum. 3 aydan beri Haydar hocamızın gözetiminde tiyatro oynuyoruz. Provalarda çok güzel duygular hissediyorum. Sahneye çıkmaktan zevk alıyorum. Baba ve müdür rolündeyim. Çok sevinçli oluyorum, kendimi iyi hissediyor, mutlu oluyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN