Silifkeli çiftçiyi Mihrican vurdu

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Kırobası Mahallesi’nde yazlık sebze diken çiftçinin ürününü Mihrican soğuğu vurdu. Yılda iki kez gerçekleşen hava akımı yüzünden sebzeler yandı

Silifkeli çiftçiyi Mihrican vurdu
Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Kırobası Mahallesi'nde bir gün süreyle yaşanan soğuk hava akımı çiftçinin ürününü yaktı. Bölgede 'Mihrican' olarak bilinen ve her yıl iki kez gerçekleşen bu soğuk hava akımı yüzünden 2 bin dönüm arazide dikili olan kabak, salatalık, fasulye gibi sebzelerin önemli bir bölümü yandı. 200 dönüm alanda dikili ürünleri zarar gören 30 çiftçinin, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne başvurduğu öğrenildi.

ZARAR BÜYÜK
Yaşanan soğuk hava darbesinden dolayı zararının büyük olduğunu anlatan üreticilerden Fikri Yıldız, "10 dönüm fasulye, 10 dönüm kabak vardı. Kabakları ve fasulyemi 'Mihrican' vurdu. Zarar ettik. Fasulyeleri toplamaya başlamamıştık. Şu an sadece benim tarlamdan 40-45 ton ürün ziyan oldu. Benim gibi onlarca çiftçinin ürünü bu soğuk hava dalgası yüzünden ziyan oldu. Mihrican yaklaşık 200 dönümlük bir dikili alanı etkiledi" dedi.

TARIM SİGORTASI
Zarar gören tarlalarda inceleme yapan Ziraat Mühendisi Emine Çetrez ise, "Zarar gören tartım ürünleri havadan çok çabuk etkilenen hassas sebzeler. Birçok ürün soğuk hava yüzünden yandı. Tarlalardaki ürünler piyasa değerini kaybetmiş durumda. Benzer olaylar karşısında daha büyük zararlara uğramamaları için üreticilerimizden tarım sigortası konusunda duyarlı olmalarını istiyorum" diye konuştu.

?MEHRİCAN NEDİR?
Meteoroloji verilerine göre Mihrican denilen soğuk hava dalgası yılda iki kez gerçekleşiyor ve sadece Silifke'nin Kırobası bölgesinde yaşanıyor. İlki 7 Eylül'de yaşanan olayda hava sıcaklığı 10-12 dereceye kadar düştü, kuzeybatıdan saatte 55-60 km hızla esen karayelin etkisiyle hissedilen sıcaklık sıfırın altında oldu. İkinci soğuk hava dalgasının ne zaman yaşanacağını kestiremeyen çiftçiler, önlem almaya çalışıyor.

Mihrican-Bostan Bozan: İlkgüz ile ortagüz arasında (14 Eylül- 14 Ekim) görülen fırtınadır. Ülker yeli gibi, çok soğuk eser ve bütün mahsulleri mahveder. Mihrican değen patates pürü, salatalık, kabak gibi bostan mahsulleri yanar, kapkara olur.
BİZE ULAŞIN