Rekolte düşük kazanç yüksek

Limon üretiminin yüzde 65’ini karşılayan Erdemli’de bu yıl rekoltede düşüş yaşansa da ihracat kapısının açık olması üreticiyi sevindirdi

Rekolte düşük kazanç yüksek
Türkiye'nin limon üretiminin yüzde 65'ini tek başına karşılayan Mersin'in Erdemli ilçesinde limon hasadının başlaması ile birlikte paketleme fabrikaları çalışmaya başladı. Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, limonda ilk hasada başlanıldığını belirterek, "Limon hasadının başlaması ile birlikte ihracat kapıları da açıldı. Bu yıl limon altın yılını yaşayacak" dedi.

YÜZLER GÜLÜYOR
Bu yıl rekoltede yüzde 30 azalma beklediklerini anlatan Şahin, "Bunun en büyük nedeni ise geçen yıl kış aylarının soğuk ve çok sert geçmesinden kaynaklanıyor. Rekolte azlığını ise yeni meyve veren ağaçlardan karşılamayı düşünüyoruz. Romanya, Ukrayna, Bulgaristan, Rusya gibi ülkelere limonlarımız ihraç edilmeye başladı. Bu üreticinin yüzünün güleceğinin işaretidir" diye konuştu.

ÜRETİCİYE DE TEŞVİK
Hükümetin her yıl limona verdiği teşvikin artık üreticiye verilmesi gerektiğini kaydeden Şahin, "Yetkililerden isteğimiz, limona verilen ton başına teşvik priminin çiftçinin kendisine yani üreticiye direkt olarak verilmesidir. Eğer çiftçimize verilirse daha kaliteli ve daha güzel ürünler üretebilirler" şeklinde konuştu.

DEPOLARA GİDİYOR
Limonun bu yıl üreticiye altın yılı yaşatacağını dile getiren Şahin şöyle konuştu: Erdemli'de toplam 350-400 bin ton arası limon üretimi var. Bunun yüzde ellisi Ürgüp'teki limon depolarında bekletilerek ürün azaldığında piyasaya sürülüyor. Depolarda bekletilen ürünlerin yüzde 80'i başta Doğu bloğu ülkeleri olmak üzere ondan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Dalında 1,5-2 lira arasında satılan limonlar, depolarda bekletilerek yıl içinde ihraç ediliyor.
BİZE ULAŞIN