Sırrıberk ARSLAN: Ticaret borsası sanayi odası

Kahramanmaraş bugüne kadar ne kaybetmişse 'ortak akıl'la üretilmeyen ya fitness salonlarındaki havuz başı sohbetlerde, ya petrol istasyonlarının üst katlarındaki kelle paça sofralarında, ya da uzaktan görenin Bin Ladin'in karargâhı sanacağı bağ evlerinde, mahalle ağızlı sohbetlerde verilen talimatların uygulanmasıyla kaybetmiştir.
Cumhuriyetin ilanı ile birlikte özel sektörün dışında yapılan tüm işlerde organize olamamış, devletin hantal yapısına, bürokrasinin karınca hızına bir de organizesizlik eklenince hem fiziksel yatalak, hem beyinsel özürlü gibi ortada kalmış bu şehir organize olmaya ne zaman karar verecek?
Benim mesleki ömrümün buna kâfi gelmeyeceği artık kesin.
Ömrüm kâfi gelmez ise de öbür tarafta karşılaşacağım ilk kişiye soracağım soru "Memlekette hâlâ dedikodu, çekemezlik, hasetlik, kıskançlık var mı?" olacak.
Bu şehirde ana muhalefet olmadığı gibi en büyük sivil toplum örgütü Ticaret ve Sanayi Odası, Mehmet Balduk'un gidişi ile başlayan kaybedilmiş hükmü yüzünden kimse yapılan yanlışlara 'dur' diyememiştir. Şükürler olsun ki şimdi hiç olmazsa yanlış yapmayan, ruhunu Kahramanmaraşlıya hizmete adamış Fatih Erkoç'un kaptanlığını yaptığı bir yerel yönetim, Büyükşehir Belediyesi var.
Geçen hafta birazcık bahsettim. Binlerce sanayici, ticaret erbabı ve esnaf üyesi olan Ticaret ve Sanayi Odası'nda parası, kabiliyeti, eşrafı ve hem şehirdeki hem de Ankara'daki bürokratlar üzerinde hem fiziki, hem mesleki, hem geçmişi hem geleceği ile etki yapacak bir yönetim oluşturulmalı. Bu olmalı ki güçlü yerel yönetimle birlikte bu şehirde kaybedilmişlikleri kazanalım.
Ben her zamanki gibi 'sonunda değil başında konuşma' yapımdan dolayı peşin peşin söylüyorum; Bu işi ne Sayın Şahin Balcıoğlu ne de Sayın Serdar Zabun taşıyabilir. Onun gönlünü, bunun rızasını, şunun hatrını yapmak için liste hazırlamak zorunda olan Balcıoğlu ve Zabun bana göre bu şehre bir şey katamaz. O yüzden bu değerli ağabeylerimin dışında yukarıda saydığım özellikleri olan ve aynı özelliklerde liste yapacak serbestliğe sahip insanlar göreve gelmelidir.
Ve gelelim Ticaret Borsası'na.
Peşinen canı gönülden Kahramanmaraş adına Sayın Borsa Başkanı Ahmet Duran Balsuyu'na bir teşekkür ediyorum. STK'lar içinde başta Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere, bana göre tüm STK'ların adeta temsilcisi oldular. Demokrasi nöbetlerinde sabahın ilk ışıklarına kadar her gün elinde bayrağı ile meydanda olan Sayın Ahmet Duran Balsuyu vatana olan aşkı, devlete olan bağlılığı, demokrasiye olan inancı ile hainlere meydan okurken koyduğu tavrı STK'lar içinde kimse alınmasın amma onun kadar gösteremedi. Kahramanmaraş için yaptıklarını saysam sayfalar yetmez. Ee ne diyelim bu yiğit adamın başkanlığı şimdiden hayırlı uğurlu olsun.
BİZE ULAŞIN