Amerika’da usta Gaziantep’te çırak

Amerikalı Martin Moon, ‘bakır işleme’ sanatını öğrenmek için tıp fakültesini yarıda bıraktı. Gaziantep’te usta-çırak ilişkisi kuran Moon, ülkesinde bakır işleme dersleri vermeye başladı

Amerika’da usta Gaziantep’te çırak
Bakır işleme sanatının incelikleri öğrenmek için geldiği Gaziantep'te hayatı değişen Amerikalı Martin Moon (26) öğrenim gördüğü tıp fakültesini yarıda bırakarak 'âşık olduğum meslek' diye nitelendirdiği bakır işlemeciliğine merak sardı. Gaziantep'te usta-çırak ilişkisiyle kendini geliştiren Moon, ülkesindeki öğrencilere bakır işleme sanatını öğretmeye başladı. 20 günlük bakır sıvama ve kalay dersleri için tekrar Gaziantep'e gelen Moon, "Anadolu ile Amerikan kültürü arasında köprü görevi görmekten memnunum" dedi.

"HAYATIM DEĞİŞTİ"
Amerika'da bakır işlemeciliğine merak saran Earlham College Tıp Fakültesi öğrencisi Martin Moon'un hayatı, kendisini geliştirmek için geldiği Gaziantep'te tamamen değişti. Tıp fakültesinde 3'üncü sınıftayken Gaziantep'e gelen Moon, Bakırcılar Çarşısı'ndaki eserleri gördüğü an hayran kaldığını anlattı. Moon, "Bu sanat hayatımın anlamı oldu. Okulumu bırakıp kendimi bakırcılıkta gelişmeye adadım. Bunun için de en doğru adres Gaziantep oldu" dedi.Gaziantep kültürü ve insanların hayranlığını dile getiren Moon şunları söyledi: Amerika'daki arkadaşlarıma Gaziantep'e gelmeleri konusunda telkinlerde bulunuyorum. Burada 20 günlük bakır sıvama ve kalay dersleri alıyorum. Seneye yine geleceğim. Gaziantep'in yemekleri harika. Özellikle baklava ve dolmaya bayılıyorum. Anadolu ve Amerika kültürü arasında köprü görevi duymaktan mutluluk duyuyorum.

'UNUTULMAK ÜZEREYDİ'
Gaziantep'in bakır işleme sanatının Amerika'da ses getirmesinden dolayı mutlu olduklarını ifade eden Bakırcılar Odası Başkanı Celal Açık da, "Martin'in Amerika'da tıp fakültesini bırakıp bakır işlemeyi öğrenmek için buraya geldiğini duyduğumuzda heyecanlandık. Martin, Gaziantep'in bakır kültürünü Amerika'da çok geniş kesimlere ulaştırdı. Unutulmaya yüz tutan mesleğimiz, bugün odamızın dünya çapında konuşulur hale geldi" dedi.
BİZE ULAŞIN