Dicle Kalkınma Ajansı bölgeye değer katıyor

DİKA tarafından Kalkınma Bakanlığı’na sunulan “Mardin Tarihi Çarşıların Canlandırılması” ve “Kasımiye Medresesi El-Cezeri Bilim Müzesi” projeleri destek almaya hak kazandı

Dicle Kalkınma Ajansı bölgeye değer katıyor
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından Kalkınma Bakanlığı'na sunulan beş proje arasında yer alan "Mardin Tarihi Çarşıların Canlandırılması" ve "Kasımiye Medresesi El Cezeri Bilim Müzesi" projeleri desteklenmeye değer bulundu. Toplam maliyeti 13 milyon lira olan projeler ile ilgili DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, "Mardin Tarihi Çarşıların Canlandırılması" projesinin maliyetinin 10 milyon lira, "Kasımiye Medresesi'nin El Cezeri Bilim Müzesi" projesinin maliyetinin ise 3 milyon lira olduğunu sözlerine ekledi. Projelerin bir ay içinde imzalanarak çalışmaların başlayacağını belirten Altındağ, "Tarihi 19 çarşıyı restore ederek burayı turizme kazandırmak istiyoruz" dedi.

RESTORE EDİLECEK
"Mardin Tarihi Çarşıların Canlandırılması" projesinin kentin turizm ve ekonomisi için çok önemli olduğuna dikkati çeken Altındağ, "Mardin'de 19 tane tarihi çarşımız ve 171 tane dükkanımız var. Her çarşının bir geçmişi ve hikayesi vardır. Her çarşıyı aslına uygun restore edip esnafın ticaretine pozitif katkı sağlamayı hedefliyoruz. Son dönemlerde belediyemiz kent adına çok güzel işler yapıyor. Bu da kente ayrı bir farkındalık katıyor. Birinci Cadde'nin yayalaştırılması, kent meydanının düzenlenmesi Mardin'de turizmi açısından çok önemlidir. Bildiğiniz gibi kenti kent yapan meydanlarıdır. Bu amaçla Birinci Cadde'nin yayalaştırılması yapılacak projelerin baş tacı olacaktır. Yapılacak El Cezeri Bilim Uygulama Merkezi Müzesi ise, tarihte başta İslam bilimlerinin eserleriyle tarihten günümüze gelen önemli, buluşların sergilendiği ve anlatıldığı farklı bir müze olacaktır. Böylece hem Artuklu eseri olan Kasımiye Medresesi'ne sahip çıkılacak hem de İslam Bilim Merkezi Müzesi olacaktır" diyekonuştu.
BİZE ULAŞIN