Kalıcı eserler bırakılacak

Mazıdağı Belediye Başkan Vekili Halit Benek, kısa sürede yaptığı çalışmalarla ilçe halkının takdirini kazandı. Benek’in en büyük hayali ise Mazıdağlılar için kalıcı eserler bırakabilmek

Kalıcı eserler bırakılacak
Mardin'in Mazıdağı Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Halit Benek, yıllardır yapılamayanı göreve geldiği kısa süre içerisinde yaparak, halkın beğenisini kazanmayı başardı. Kısa sürede ilçe halkının sevgisini kazanan Benek, takdir topluyor. Çocukların başkan ve kaymakam amcası, gençlerin ağabeyi, büyüklerin de 'oğul' diye hitap ettikleri Benek, tam bir halk adamı.

KALICI ESERLER OLACAK
Mazıdağlıların hayallerini tek tek gerçekleştiren Başkan Benek, ilçe için kalıcı eser bırakma hayali olduğunu söyledi. İlçe halkının tüm bireylerinin mutluluğunu görmek, onların gelecekleri noktasında kalıcı eserler bırakmak istediğini belirten Benek, "Ben onlara hak ettikleri hizmeti sunmaya, hayalimi de gerçekleştirme yolunda hız kesmeden devam edeceğim" dedi.

GERÇEK OLUYOR
Yıllardır Mazıdağı halkının hizmet ve sosyal belediyecilikten yoksun bırakıldıklarını ifade eden Belediye Başkan Vekili Benek, "Mazıdağı'nda hizmet adına hiçbir şey olmamasıyla birlikte 3,5 milyon lira biriken bir borç vardı. Göreve geldikten sonra bu borcu 5 ayda erittik. Geri kalan 5 ayda da 4 milyon liralık daha yatırım yaptık. Şu anda da kasamızda 4 milyon liramız var. 10 aylık bir süreçte yaklaşık 8 milyona yakın para biriktirdik. Demek ki bir sihirli değneye ihtiyaç yokmuş. Halkın parasının, onlara hizmet yolunda harcanması en büyük gayemiz. Tek bir kuruş bile halkımız adına hizmete dönüşüyor. Hizmetlerimizle onların hayallerini gerçekleştiriyoruz''diye konuştu.

BİR ASRIN HİZMET ATAĞI
1937 yılında kurulan bir ilçenin bir asırdır mahrum bırakıldığı hizmetleri yaptıklarını anlatan Başkan Vekili Benek, "İlçemiz şuan çok farklı bir konumda olması gerekirken, eski görüntüsünden çok farklı bir yerde olmadığını gördük. İşe başlarken üzerimizde büyük bir sorumluluğun farkındaydık. Bir vatandaş gözüyle burada neler yapılabilir, nasıl yaşanır diye bir yol haritası çizerek hizmetlerimizi hayata geçirmeye başladık. Sosyal belediyecilik anlayışını egemen kıldık" ifadelerini kullandı.

PROJELERİ UYGULUYORUZ
Göreve gelir gelmez evde bakım hizmetlerini hayata geçirdiklerinin altını çizen Başkan Vekili Benek şunları söyledi: "Şehrin neredeyse yarısından fazlasına parke taşı döşedik. Kapalı pazar alanı projemizle üreticiler ve pazarcılar daha iyi bir ortamda ürünlerini satabilecekler. İlçemizin en büyük eksiklerinden bir de düğün salonu. Bir kültür merkezi ve düğün salonu kazandırarak onlara özel bir alan sunacağız. Projelerimiz arasında sanayi sitesini şehir dışına taşıyarak daha modern ve iyi hizmet sunmalarını sağlamaya çalışacağız. Kültür merkezimizin içerisinde; konferans salonu, bowling salonu, kafe, fıtness ve kütüphane de yer alacak. Bunları yaparken ilçemize gelen misafirlerimizi unutmadık ve onları ağırlamak için bir butik otel kazandırdık."

GELECEĞİMİZ ÇOCUKLAR
İlçede belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra çocuklar için de bir çok proje geliştirdiklerini vurgulayan Kaymakam ve Başkan Vekili, "Yapacağımız kültür merkezinin içerisinde cep sineması, bir tiyatro salonu ve müzik kurslarıyla daha da ufukları genişleyecek. Yeteneklerini sergileyerek, belki de ilerde birer ünlü sanatçı olabilecekler. Başarılı öğrencilerimizi ödüllendirerek onları, gezilere gönderiyoruz. Çocuklarımız arasında yüzme bilmeyen kalmasın diye, onlara havuz yaparak kurslar verdik. Bir spor kompleksi kazandırarak, içerisinde çim saha, soyunma odaları ve bir çok etkinliği gerçekleştirebilecekleri özel bir tesis olacak. Onların mutluluğu için çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

YENİ YOLLAR YAPILIYOR
Mazıdağı'nın en büyük sıkıntılarından birinin de yollar olduğunu ve karayollarının desteğiyle caddeleri sıcak asfaltla buluşturacakları sözünü veren Başkan Halit Benek, "İlçemizi mahalle ve köy görüntüsünden kurtararak modern bir şehir görüntüsüne kavuşturacağız. Yollarımızı ışıklandırarak, yürüyüş ve bisiklet yolları ve engelleri yollarını da yapmış olacağız. Modern caddeler, modern yollar ve modern Mazıdağı hepimizin hayali değil gerçeği olacak" diye konuştu.

Engelliler unutulmadı
Yeni yapılan yollar ile birlikte ilçede görme engelli ve tekerlekli sandalyeli vatandaşlar gözardı edilmedi. Yeni kaldırımlar buna göre yapılmaya başlandı.

Sokaklara parke taşı
Mazıdağı'nda daha önce toz topraktan geçilemeyen cadde ve ara sokalara kilitli parke taşları döşeniyor. Yolların ilçeye maliyeti 1 milyon lirayı aşarken toz topraktan eser kalmadı.

Sosyal belediyecilik her alanda faaliyette
Sosy al Belediyecilik anlayışıyla hareket eden Mazıdağı Belediyesi, 'Mardinmasa/Mazıdağı Projesi' ile ihtiyaç sahibi vatandaşların tespitini yapıyor. Tespit ettiği vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda hareket eden ekipler ailenin her türlü boya-badana, temizlik, saç-sakal tıraşları, temel ihtiyaç erzak kolileri gibi yardımlarda bulunuyor.

Mazıdağı'nda caddeler asfalta kavuşuturuldu
İlçe merkezinden geçen ve 3 kilometre uzunluğu olan yol, belediye ve karayolları işbirliği ile beton asfalt ile kaplanıyor. Ana yola harcanacak olan maliyet ise 5 milyon lira. Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçe merkezine bağlı mahallelerde (köy) ise toplam 115 kilometre yol, sıcak asfalt ve satıh kaplama ile asfalta kavuşuyor.

Kültür sokağı simge olacak
Mazıdağı'nın simgesi haline gelecek bir kültür sokağı oluşturmak için çalışmaların devam ettiğine değinen Başkan Benek, kardeş belediye olan, İstanbul Beykoz Belediyesi ile birlikte kültür sokağı projesini hayata geçireceklerini belirtti. Benek, "Belirlediğimiz sokakta bulunan tarihi cami restore edilerek, oturma alanları ve çiçeklendirme çalışmaları yapacağız. Sokağımızı trafiğe kapatarak, halkımızın ve gelen misafirlerin zaman geçirebilecekleri özel bir alan olacak" diyerek ilçedeki kültürel faaliyetlerin artırılacağı müjdesini verdi.

PROJELER HAYATA GEÇİYOR
Devam eden ve planlan projelerin yanı sıra bir de otogar yapmak istediklerini belirten, Başkan Benek, "Projelerimizin toplam maliyeti 12 milyon liraya yakın. Hazırdaki paramız ve gelecek paralarımızla hizmetlerimizi gerçekleştirip borçsuz bir belediye bırakmış olacağız. Halkımızın duaları bize yetiyor''diyerek destek istedi.
BİZE ULAŞIN