Öğrencilerin korku yolu

Çukurova Üniversitesi öğrencileri okula gidiş gelişlerinde büyük kabus yaşıyor. Issız patika yoldan fakülte binasına yürüyen kız öğrenciler zaman zaman tacize uğradıklarını söyledi

Öğrencilerin korku yolu
Çukurova Üniversitesi Balcalı Yerleşkesi'nin dışında kalan Hukuk Fakültesi'nde okuyan kız öğrenciler, okul yolunda tacize uğradıklarını söyleyerek okul yönetimine tepki gösterdi. Asfalt bir yol olmadığı için otların arasında patika yoldan yürümek zorunda kalan öğrenciler can güvenliklerinin olmadığını gerekçe göstererek isyan etti. Aynı sorunu yaşayan İletişim Fakültesi öğrencileri de Hukuk Fakültesi öğrencilerine destek verdi. Sorunun çözümü için temaslarda bulunan Adana Barosu, öğrencilerin sorunun en kısa sürede çözüleceğini açıkladı. Bu arada soruşturma kapsamında 3 şüpheli gözaltına alındı.

"PATİKA YOLLARI KULLANIYORUZ"
Yaklaşık yarım saatlik bir yolu yürümek zorunda kaldıklarını anlatan Hukuk Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Zilan Kılıç (20), birçok öğrencinin, kestirme olduğu için patika yolu kullanmak zorunda kaldığını söyledi. Bazı arkadaşlarının bölgede çalışan inşaat işçilerinin sözlü tacizine uğradığını açıklayan Kılıç, "Kadın arkadaşlarımız birkaç kez taciz edildi ve bunu dile getirmeye bile çekindiler. Olay dayanılmaz bir hal alınca 2 arkadaşımız polise başvurmak zorunda kaldı. Ring seferleri yetersiz olduğu için yürüyoruz. Ringlerde de üst üste binerek yolculuk yapıyoruz. Ringe binen herkes üniversite öğrencisi" dedi.

"TACİZE UĞRUYORLAR"
Bu sorunu 3 yıldır rektörlüğe bildirmelerine karşın çözülmediğini ifade eden İletişim Fakültesi 4'üncü sınıf öğrencisi Yalçın Semir Akarsu (25) ise, "3 senedir her sene başında dilekçe topluyoruz. Bin tane dilekçe gönderiyoruz ama çözüm bulmuyorlar. Her gün üniversite girişinde iniyoruz. İletişim Fakültesi, 20 dakika uzaklıkta. Hukuktaki arkadaşlarımız ise yarım saat yürüyerek gelmek durumunda kalıyor. Bu öğrenci için çok zor. Arkadaşlarımız geç saatlerde çıkıyorlar ve tacize uğruyorlar. Günler kısalıyor ve hava erken kararmaya başlıyor. Biz erkek öğrencilerin yürüyemeyeceği bu patika yollardan kız arkadaşlarımız nasıl yürüyecek" diye konuştu.

BARO DEVREYE GİRDİ
Olayın sosyal medyada konuşulması üzerine harekete geçen Adana Barosu, temaslarda bulundu. Fakülteye gelerek öğrenciler ve okul yönetimi ile görüşen Adana Baro Başkanı Veli Küçük, "Aynı zamanda baromuzun üyesi olan Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ ile görüştük. Öğrencilerin sorununun çözümü için yolu yapacaklarını söyledi. 5 gün içinde yol sorunu kalmayacak. Ring seferlerinin arttırılması içinde okul yönetimiyle görüşüyoruz" şeklinde konuştu. Şikayetler üzerine Soruşturma kapsamında 3 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerden yaşı 18'den küçük olan, Çocuk Şube Müdürlüğü'ne teslim edilirken, diğer iki şüpheli ise Sarıçam Polis Merkezine götürüldü.
BİZE ULAŞIN