Sosyal belediyecilik insan odaklı hizmet

Sosyal belediyecilik insan odaklı hizmet
KIZILTEPE Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, amaç, ilke ve hedeflerine uygun olarak her türlü kültürel ve sosyal etkinlikleri planlıyor. Seminer, tiyatro, konser, konferans, sempozyum ve kurslar düzenleyen belediye, sosyal belediyecilik alanında ürettiği projelerle de dikkat çekiyor. Bu alanda 6 ay boyunca çalışmalarına devam eden Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü, çeşitli tiyatro gösterilerini çocuk ve gençlerin beğenisine sundu. İlköğretim okullarına 22 bin 500 çocuk dergisi dağıtıldı. Çocukların güven içinde dolaştığı Çocuk Sokağında ise mini basketbol, futbol, voleybol, bocce, santranç oyun sahaları açıldı. Çocuk Sokağı'nın duvarları çizgi film karakterlerinin resimleriyle donatıldı. Belediye, ilçenin kültürel zenginliklerini artırıcı çalışmalar, konferans, panel, sempozyum, fuar, festival vb. etkinlikler de düzenledi. Kadınlara yönelik farklı mahallelerde sağlık taraması yapıldı. Değişik yaş aralıklarındaki kadınlara yönelik, eğitmen eşliğinde sportif faaliyetler düzenlendi. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, ilerleyen dönemlerde de sosyal ve kültürel faaliyetlerle, kadın, çocuk ve gençlere yönelik proje üretmeye devam edecek.

İlçemizi temizliyoruz
KIZILTEPE Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, hizmette ve kalitede öncü belediye olma ilkesinden hareketle ilçede vatandaşların sağlık, refah, huzur ve güven içerisinde yaşaması için gereken çabayı gösteriyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, rutin çalışmaların yanında ilçede inşaat sektörünün canlılığı nedeniyle de özenli hareket ediyor. Bu sayede Fen İşleri Müdürlüğü ve diğer kurumların çalışmalarına bağlı olarak özellikle yaz aylarında sıcak havaların etkisiyle oluşan tozlanmanın önüne geçiliyor. İlçe denetim ekiplerinin yaptığı tespitler ve vatandaşlardan gelen talepler değerlendirilerek yıkama ve temizlik çalışmaları yapılıyor. Belediyenin temizlik işleri ekiplerince altı aylık çalışma sonucunda her gün 16 merkez mahalle ve merkeze bağlı mahallelerde (köy) temizlik çalışmaları yürütülerek vatandaşların temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşaması sağlanıyor. Ekipler rutin çalışmalarında Cumhuriyet Meydanı, Adnan Menderes Caddesi, eski Hastane Caddesi, Kızıltepe ilçe Otogarı ve Şanlıurfa Caddesi'nde temizleme ve yıkama çalışmalarını gerçekleştiriyor. Haftanın belirli günlerinde farklı mahallere kurulan pazar yerlerini süpürme, yıkama ve çöplerinin toplanması çalışmasını gerçekleştiren ekipler, her gün çalışmalarına yenilerini katmaya devam ediyor. Merkez mahallelerde toplu temizlik çalışmalarının yanı sıra mezarlıklar, camiler ve okullarda da talepler doğrultusunda yıkama ve temizleme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince gerekli görülen yerlere 400 adet çöp konteynırı ve 350 adet sigara izmarit kovası dağıtımı gerçekleştirildi. Çöp konteynırlarının temizliği ve yıkamalarının yanı sıra tamirat, bakım ve onarımları da yerinde yapılarak vatandaşların hizmetine sunuldu.

Zabıta halkın hizmetide
KIZILTEPE Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, vatandaşın sağlığı, huzuru ve mutluluğu için çalışmalarına devam ediyor. Zabıta ekipleri, 6 ayda toplam 5 bin 300 genel denetim yaptı. Halk sağlığını tehdit eden unsurları ortadan kaldırmak için çalışmalarını sıklaştıran zabıta ekipleri, fırın, market, restaurant ve cafe denetimlerinin yanında, kasapları ve et satış yerlerini de denetledi. Buna bağlı olarak 6 ayda 800 iş yerinde hijyen kurall a r ı n a uygunl u k v e t a r i h i g e ç m i ş ürünler denetlendi. Denetimler sonucunda birçok iş yerine yasal düzenlemeler yapıldı. Denetimlerin süreceği belirtilirken, bu kapsamda birçok iş yerini denetleyen zabıta ekipleri, temizlikten taviz vermedi. 6 ayda 420 iş yerine yapı kontrol denetimi, çalışma sonucunda 500 iş yerine ise ruhsat denetleme kontrol denetimi yapan ekipler, kendilerine gelen şikayetler üzerine 315 şikayeti yerinde değerlendirdi. Ekipler, pazar yerlerinde pazarın kurulması ve düzenlenmesi, yapılan kura çekimi sonrası pazar yerlerinin numaralandırılması ve vatandaşların güvenli alışveriş yapabilmeleri için de çalışmalar yapıyor. Genel denetimler dışında ekipler, perşembe ve cuma günleri cami, hastane, çarşı, yol kenarları ve mezarlıklarda dilenen dilencileri topluyor. Türkiye vatandaşı olan dilencilere Kabahatler Kanunu gereği kişi başına 109 TL para cezası verilirken, Suriyeli dilenciler hakkında ise tutanak tutularak tutanakları Mardin Göç İdaresine teslim ediliyor. Bir daha dilencilik yapmaları halinde Mardin Göç İdaresine teslim edilecekleri de kendilerine bildiriliyor.

Alt ve üst yapıda aralıksız çalışma
KIZILTEPE Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından ilçenin birçok yerinde başlatılan alt ve üst yapı çalışmaları aralıksız bir şekilde sürüyor. Alt yapı çalışmalarına da gereken önemi veren belediye,bazı yolların mıcır s e r i m i i l e yolun asfalt döşemesini yaparak hizmete sundu. Ekipler birçok mahallede toz, toprak ve çamurdan oluşan yolları, kilitli parke taşlarıyla donatarak ilçeyi vatandaşların istediği yaşam standartlarına yükseltmek için çalışıyor. İlçedeki bütün mahallelerin yaya kaldırımları ve sorunlu yolların tespitini yaptıktan sonra çalışmalara başlayan ekipler; Toki, Mezopotamya, Sanayi, Bahçelievler, Medya, Fırat, Atatürk ve Ersoylu Mahallesi gibi birçok mahallede yol yapım ve onarım çalışmalarına devam ediyor. Altı aylık bir çalışma sonucunda bin 819 kamyon mucur serimi, 958 kamyon toprak dökümü ve 532 kamyon kaba malzeme kullanıldı. Belediye ekipleri ayrıca 12 bin 182 m2 parke taşı döşemesi çalışması yaptı. Bu süre içerisinde taziye evleri ve mahallelerdeki (köylerdeki) yolların bakım onarım ve yol genişletme çalışmaları devam ediyor.
BİZE ULAŞIN