Yüzleri güldüren projeler

Nusaybin Belediyesi yediden yetmişe tüm ilçe halkının yüzünü güldüren projelere imza atıyor. Özellikle çocuklar ve gençler sanattan spora birçok alanda düzenlenen etkinliklerle zengin bir sosyal hayat yaşıyor

Yüzleri güldüren projeler
İlçe küçük dokunuşlarla güzelleşiyor
Nusaybin Belediyesi fark yaratan çalışmalarla ilçenin çehresini değiştiriyor. Dünyanın ilk üniversitelerinden biri olan Mor Yakup Kilisesi ve giriş stünları, Zeynel Abidin Camisi, Tarihi Bağdat Köprüsü, Alman Köprüsü ve daha pekçok eser küçük dokunuşlarla yeniden hayat buluyor.

Temiz bir Nusaybin için kampanya zamanı
Nusaybin Belediyesi ekipleri, Mitanni Kültür Merkezi'nde stand açarak geri dönüşüm ve çevre bilinci çalışmaları hakkında vatandaşları bilgilendirdi. Çalışmada geri dönüşüm ile ilgili maskotlar kullanılarak, geri dönüşümün önemi hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Stantta atık yağ, atık pil ve ambalaj atığına yer verildi. Standı ziyaret eden kişilere çevre bilinci ile alakalı katalog ve broşür dağıtıldı. Bilinçlendirme çalışması sonunda vatandaşlara dikilmek üzere defne fidanları dağıtıldı.

Açıkyol'daki şehitlik yeniden düzenlendi
Nusaybin Belediyesi Açıkyol Mahallesi'nde bulunan şehitliğe sahip çıkarak restore etti. Nusaybin'e bağlı Açıkyol Mahallesi'nde 7 Mart 1987 tarihinde PKK terör örgütü tarafından 6'sı çocuk 8 vatandaş haince katledilmişti. Bölgede terör örgütünün açmış olduğu yaraların bugün hala sarılmaya çalışıldığını belirten belediye yetkilileri "Vatandaşlarımızın şehit edildiği o günden bu yana atıl vaziyette olan şehitlik düzenlenerek, restorasyon yapıldı" dedi.

Kültür ve Sanat Festivali coşturdu
Nusaybin Belediyesi 1. Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında ilçede Karadeniz'in güçlü isimlerinden Grup İmera tarafından konser verildi. Mitanni Kültür Merkezi'nde düzenlenen konsere vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Uçan Kütüphane Nusaybin'e kondu
İlçede düzenlenen seyyar kütüphane etkinliği kapsamında 9 ay boyunca Mitanni Kültür Merkezi'nde, Her Yerde Sanat Derneği tarafından çocuklara yönelik tiyatro, gösteri ve kütüphane etkinlikleri düzenleniyor. Etkinliklerde çocuklara eğitimler verilerek kendi gösterilerini yapmaları sağlanıyor. Etkinliklerde ayrıca çocuklara birbirlerine saygı duymaları, destek olmaları da öğretiliyor

Nusaybin'de spor dolu yaz tatili
Nusaybin Belediyesi yaz boyunca çocuklara yönelik Yaz Spor Okulu etkinliği düzenledi. Belediye bünyesinde açılan okula 8-14 yaş arasında 1000'den fazla çocuk katıldı. Etkinliklerde futbol, yüzme, satranç, badminton, basketbol, voleybol ve masa tenisi alanlarında eğitimler verildiğini belirten belediye yetkilileri, "Çocuklarımızın yaz tatillerini eğlenceli ve dolu dolu geçirmeleri hedeflendi" diye konuştu.

Uluslararası Sirk Festivali büyüledi
7'nci Uluslararası Sosyal Sirk Festivali kapsamında düzenlenen sirk gösterileri Nusaybin'deki okullarda büyük ilgi gördü. 17-24 Eylül tarihleri arasında yapılan gösterileri 10 binin üzerinde çocuk izledi. Her Yerde Sanat Derneği kurucuları, 2011 yılında Kültürel Karavan Mezopotamya'da projesi ile Mardin'de ve Türkiye'de ilk kez gerçekleşen sosyal sirk projelerinin temelini attı. Bu yıl yedincisi gerçekleşen festival, Her Yerde Sanat Derneği ve Sirkhane'nin çocuklara armağanı oldu. Teması 'Kahkahanın Aksanı Olmaz!' olan gösterilerde, Sirkhane Sosyal Sirk Evi'nde eğitim gören Suriyeli, Mardinli, Nusaybinli ve Iraklı çocuklar binlerce seyirciye hünerlerini sergiledi. Afganistan, Almanya, Amerika, Venezualla'dan gelen konuk sanatçılar ve yerel çocukların gerçekleştirecekleri gösteriler barışı, uyumu ve dostluğu simgeledi.

Kültür İnanç Parkı çevresi yenilendi
Nusaybin Belediyesi, 15 Nisan 2014'te UNESCO Dünya Mirası geçici listesine kabul edilen Zeynel Abidin Camisi ve Mor Yakup Kilisesi'ne (Kültür İnanç Parkı) sahip çıkıyor. Bölgede Nusaybin Belediyesi'nin Dicle Kalkınma Ajansı desteğiyle yaptığı 'Nusaybin Kültür-İnanç Parkı Çevresi Zeynel Abidin Sokak İyileştirme Projesi' kapsamında çalışmalar tamamlandı. Zeynel Abidin Camisi ve Mor Yakup Kilisesi'ni ziyaret eden vatandaşların sokakta bol bol hatıra fotoğrafı çektirdikleri gözlendi.
BİZE ULAŞIN