2 yıl çalıştı tekerlekli sandalyeden kurtuldu

Geçirdiği omurilik ameliyatı sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum olan 14 yaşındaki Zilan Gözcü, katıldığı ‘Sportif Beceri ve Koordinasyon Projesi’nde büyük uğraşlar sonucu yürümeye başladı

2 yıl çalıştı tekerlekli sandalyeden kurtuldu
Gaziantep'te geçirdiği omurilik ameliyatı sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum olan 14 yaşındaki Zilan Gözcü, yeniden yürüyebilmenin mutluluğunu yaşıyor. Fiziksel Engelliler Vakfı'nın 'Sportif Beceri ve Koordinasyon Projesi'ne katılan Gözcü, azim ve kararlılıkla uyguladığı iki yıllık egzersiz programının ardından yeniden ayağa kalktı. Yaşamının iki yılını tekerlekli sandalyede geçirmesine rağmen hayatla bağını koparmayan Gözcü, azim ve çabasıyla da çevresindekilere örnek oldu.

HAYATLA BAĞI KOPMUŞTU
Zilan Gözcü, omuriliğinde doğuştan rahatsızlık olduğunu, bu nedenle aksayarak yürüdüğünü söyledi. Yürürken sürekli düştüğünü dile getiren Gözcü, "Sonra ameliyat oldum ama doktor hatasından dolayı iki yıl tekerlekli sandalyeye mahkum kaldım. Hayatla bağım tamamen kopmuştu. Fiziksel Engelliler Vakfı'na gelmeye başlayınca umudum arttı. İki sene hiç durmadan çalıştım" dedi. Gözcü, tekerlekli sandalyeye bağımlı olduğu dönemde okula gidemediğini belirterek, "Bunun özlemiyle yanıp tutuşuyordum. Buranın çok etkisi oldu. Şu an ip atlayabiliyorum, istediğim her şeyi yapabiliyorum. Şu an okulda rahatsızlık geçirdiğimi bilmiyorlar. Fark edilmiyor. Artık benim normal insanlardan farkım yok. Çok iyiyim. Önceden kendimi diğer insanlarla kıyaslardım. Artık bu kıyaslamayı yapmıyorum. Aramızda hiçbir fark yok" diye konuştu.

DOKTOR OLMAK İSTİYOR
Ömrünün yarısından çoğunun hastanelerde geçtiğini aktaran Gözcü, "Hastaneyle içli dışlı olduk. Doktorlarla birbirimizi çok iyi tanıyoruz. O yüzden tıp okumak istiyorum" dedi. Eğitmen Aylin Arslan da Zilan'ın çok azimli olduğunu vurgulayarak her dediklerini fazlasıyla yapmaya çalıştığını aktardı. Zilan'ın egzersizlere başladıktan 2 ay sonra yürüyebileceğinin işaretini verdiğini anlatan Arslan, "Çok azimli bir kızdı. Çalıştıkça arkası geldi. Şimdi ip atlıyor" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN