Biyonik kulak olmazsa Derya duyamayacak

Adanalı 10 yaşındaki Derya Aslan, 5 yıl önce çalınan ve 20 gün önce devlet desteğiyle tekrar takılan biyonik kulağını kaybetti. 15 bin liralık biyonik kulak alınmazsa Derya duyamayacak

Biyonik kulak olmazsa Derya duyamayacak
Adanalı 10 yaşındaki Derya Aslan, 5 yıl önce çalınan ve 20 gün önce devlet desteğiyle tekrardan takılan biyonik kulağını 4 gün önce düşürüp kaybetti. Maddi imkanları yetersiz olan Aslan ailesi, 15 bin TL maliyeti olan biyonik kulağı alamazsa Derya duyamayacak. Anne Fatma Aslan, "Kendim için bir şey istemiyorum. Sadece kızımın kulaklığını alsınlar yeter. Kulağın kendisi gitti sadece yedek parçaları kaldı elimizde" diyerek gözyaşlarını tutamadı. Balıkçı Nuri Aslan (44) ile ev hanımı Fatma Aslan (37) 16 yıl önce evlendi. Çiftin bu evlilikten yüzde 75 zihinsel engelli ikizleri Derya ve İlker Deniz (10) ile Nehir Bekir (9) isimli 3 çocukları dünyaya geldi. Doğuştan kulakları duymayan Derya'ya 5 yıl önce devlet imkanlarıyla biyonik kulak takıldı ama küçük kızın kulaklığı çalındı ve bulunmadı. Aile bunun üzerine 5 yıl daha bekledi ve 2 ay önce Derya biyonik kulak ameliyatı geçirip 20 gün önce de biyonik kulağına kavuştu.

KAŞIRKEN DÜŞÜRDÜ
5. sınıfa giden Derya derslerine odaklanıp konuşabilmeye ve konuşulanları anlamaya başlamışken küçük kız geçen 21 Eylül günü babasıyla motosiklet üzerinde Seyhan ilçesine bağlı Ulucami Mahallesi çevresinde gezinirken kulağını kaşıdı ve cihazı düşürdü. Tüm çevre esnafı ve aile biyonik kulağı aradı fakat bulamadı. Durumu öğrenen anne Fatma Aslan ise karakola gidip kayıp müracaatında bulundu ama herhangi bir sonuç alamadı.

"ALACAK GÜCÜM YOK"
Seyhan ilçesine bağlı Denizli Mahallesi'ndeki bir evde 3 çocuğu ve eşiyle yaşayan Fatma Aslan, kızı duymaya başladıktan 20 gün sonra tekrardan sağır olmasının kendileri için çok zor olduğunu söyledi. Aslan, "Biyonik kulaklığı taktırdık, ameliyat olalı iki ay oldu. 15 günlük bir süreç yaşadık hastanede. Ameliyat çok ağır geçti. Ameliyattan 1 ay sonra cihaz takıldı, 20 gün kullanamadı bile. Maliyeti 15 bin lira. Alacak durumum yok. Sesimizi duyan da yok" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN