Tarihi sokaklar ayağa kalkacak

Tarihi sokaklar ayağa kalkacak
Antakya Belediyesi vatandaşların mutlu ve huzurlu olabilmesi için hayata geçirdiği projelere restorasyon ve sağlıklaştırma projelerini de ekledi. Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, "Sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirilmesi projemiz Kültür ve Turizm Bakanlığımız nezdinde değerli bakan yardımcılarımız ve milletvekillerimizin desteği ve katkısıyla yatırım programına alındı" dedi.

597 YAPI PROJESİ
Yapım ihalesinin 2018 yılında projenin tamamlanmasının ardından yapılacağını kaydeden Kimyeci, "597 yapı proje alanında bulunuyor. Bu alanda 3 tane cadde ve 15 sokak bulunuyor. Bu alanda hem zemin düzenlemesi hem de binalarda düzenlemeler, yer altı ve yer üstü döşemeleri, tüm alt yapı çalışmaları yapılarak hem zemin düzenlemesi yapılacak. Uzun Çarşı da, ticaretin canlanması ve buradaki iş yerlerinin daha sağlıklı bir yapıya kavuşması için programa alındı" diye konuştu.

295 TESCİLLİ ESER
Binaların tarihi özelliği olan ya da olmayan olarak kimliklendirileceğini kaydeden Başkan Kimyeci, "Prefabrik bir şekilde cephe giydirmesi kullanarak kısa bir süre içinde projeyi tamamlayarak hayata geçireceğiz. Proje alanında toplamda 295 tane tescilli kültür yapısı bulunmakta. Aynı zamanda 6 tanesinin restorasyon çalışması Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından devam ediyor. Projeyle Antakya'mızın tarihi dokusunu ayağa kaldıracağız" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN