Erhan ÖZMEN: Peki ya bundan sonra?

Yaparsın, yapamazsın derken Barzani tüm dünyaya rağmen referandumu yaptı.
Tabi burada 'tüm dünyaya rağmen' diyoruz ama 'Etme Barzani' diyenlerin Barzani'nin arkasında mı karşısında mı oldukları da uzun bir tartışma konusu.
Tüm dünyanın merak ettiği bundan sonra ne olacağı?
Dünya siyasetinde konuyla ilgili oynanan satranç kızışacağa benziyor.
İş dünyası olarak bizler de neler olacağını bilmiyoruz.
Bildiğimiz tek bir şey var, ulusal güvenliğimizin her şeyin üzerinde olduğu.
Türkiye olarak Irak'ın özellikle de Kuzey Irak'ın iğneden ipliğe neredeyse tüm ihtiyaçlarını biz satıyoruz.
Irak Gaziantep'in en büyük ihracat pazarı. 2015 yılında Gaziantep'in toplam ihracatının yüzde 30'unu, 2016 yılında ise yüzde 26'sını oluşturmuş. Türkiye'nin Irak'a olan ihracatının yüzde 23'ü de Gaziantep'ten gerçekleşmekte.
Türkiye'nin ise 2016'da 7,6 milyar dolar ile en çok ihracat yaptığı 3. ülke, toplam ihracatımızda yüzde 5,4'lük bir paya sahip.
Bölgede iş yapan müteahhitlerimiz, mağaza açan markalarımız, yatırım yapan yüzlerce KOBİ'miz var.
Böylesi büyük ve önemli bir pazarı kaybetmek istemeyiz. Mutlaka olumsuz ekonomik etkiler yaşayacağız. Ancak vatan her şeyin önündedir. Güvenliğimizi ve ulusal çıkarlarımızı tehdit eden bir durum karşısında paranın önemi olmaz.
Barzani bizi kaybetmeyi göze aldıktan sonra biz ticari faaliyetlerimizi yürütecek başka pazarlar bulacak güce de sahibiz.
Irak'a yaptığımız ihracatın tamamının Kuzey Irak'a yapılmadığının, Irak Merkezi Hükümeti'ne de ihracat yaptığımızın altını çizmekte fayda var. Bu da şu anlama geliyor; ihracat sıfırlanmayacak.
Hükümetimiz ister vanayı kapatsın, ister kapıyı. Kuzey Irak ile ilgili alacağı kararları sağduyu ile karşılamaya hazırız. Peki ya bundan sonra?
BİZE ULAŞIN