Mersin kültürel dönüşüm yaşıyor

Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış olan Akdeniz’in incisi Mersin, son yıllarda hayata geçirilen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla kültürel kimliğini yeniden kazandı

Mersin kültürel dönüşüm yaşıyor
Tarihi ve kültürel zenginlikleri ile adeta bir yeryüzü müzesi olan Mersin, Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel tasarım çalışmaları ile kültürel dönüşüm yaşıyor. Kent merkezinden tarihi miraslara kadar birçok alanda sürdürülen çalışmalar kentin kültürel kimliğini ortaya çıkarıyor. Mersinliler tarafından oldukça yoğun kullanılan ve kentin simgesi haline gelmiş alanların tarihi doku korunarak yenilenmesi vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.

GENİŞ MEYDANLAR
Kentin en yoğun kullanılan alanlarından Yoğurt Pazarı, Ulu Cami Meydanı, Atatürk Caddesi, Atatürk Evi Çevresi, Silifke Caddesi ve Taş Bina çevresinde yapımına başlanan Kentsel Tasarım ve Yenileme Projesi çalışmaları tamamlandı. Atatürk Caddesi, Atatürk Evi Çevresi ve Taş Bina etrafına yenileme çevre düzenlemeleri yapılarak, led ışıklanlandırmalar yapıldı. Yıllarca kendi kaderine terk edilmiş olan caddeler ve bağlantı yolları da alt yapısıyla birlikte sil baştan yapıldı. Kentin simge alanlarından biri olan Yoğurt Pazarı Meydanı da genişletildi. Ulu Cami Meydanı'nda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Meydanda bulunan eski süs havuzu kaldırıldı. Tarihi caminin dış cephe boyaması yapılarak, kubbesinin kurşunu yeniden döküldü. Ulu Cami çevresindeki iş yerlerinin dış cepheleri yenilenerek estetik açıdan cazip hale getirildi. Meydanda yapılan çalışmalar sonrasında şehrin tarihi, mimari yapısı, kültür birikimi ortaya çıktı" dedi.

ÖDÜLLE TAÇLANDI
Hayata geçirilen kentsel tasarım çalışmaları, ödüllerle taçlandırıldı. Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen 'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda Mersin Büyükşehir Belediyesi, Proje Ödülü'ne layık görüldü. Ödülü Büyükşehir Belediyesi adına, Başkan Burhanettin Kocamaz aldı. Yaklaşık 17 milyonluk bütçenin ayrıldığı Kentsel Tasarım ve Yenileme projesi 10 ay süren hummalı çalışmaların ardından tamamlandı.
BİZE ULAŞIN