Şekerin sofralara yolculuğu başladı

Şekerin sofralara yolculuğu başladı

Türkiye'nin şeker ihtiyacının bir bölümünün karşılandığı Afşin-Elbistan Ovası'nda, pancarın tarladan sofraya zahmetli yolculuğu başladı. Elbistan, Afşin ve Göksun ilçesinin verimli topraklarında yıllardır ekilen şeker pancarı, hasat edilerek fabrikalara gönderiliyor. Bölgede 64 bin 600 dekar alanda üretilen şeker pancarı, Türkiye'nin şeker ihtiyacının yüzde 5'lik bölümünü karşılıyor. Genellikle modern tarım tekniklerinin kullanıldığı bölgede, bazı çiftçiler hala geleneksel yöntemleri tercih ediyor.

ZAHMETLİ YOLCULUK
Eylül ayında hasat edilen, daha sonra çiftçiler tarafından şeker fabrikasına getirilen pancar, ilk olarak ön temizleme işleminden geçiriliyor. Toprak ve çamurdan arındırılan ürün, silolara alınıp fabrikaya ulaştırılıyor. Kanallarda basınçlı suyla yıkanan pancarlar, kesme makinelerinde belirli oranlarda kıyılıyor ve banttan geçirilerek haşlama bölümüne dökülüyor. Daha sonra şerbetle işlem gören pancar difüzyona gönderiliyor. Şerbetleme işlemlerinin ardından ortaya çıkan şeker, kurutularak eleklerden geçiriliyor ve torbalara doldurularak piyasaya verilmek üzere ambara teslim ediliyor. Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut şeker pancarının Türkiye'nin milli ürünü olduğunu söyledi. İlçeye şeker fabrikası kurulmasının ardından üretimin arttığına dikkati çeken Bulut, "Gelişen tarım teknolojisiyle birlikte çiftçilerimiz, şeker pancarının ekim ve söküm işlemlerini daha hızlı bir şekilde yapıyor ama yinede insan eli değmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte daha önce bir dönüm şeker pancarı ekili alanda 10 işçi çalışırken, şimdilerde 2-3 işçi yeterli oluyor" dedi.

İKİNCİ EKİM
Elbistan Şeker Fabrikası Müdürü Ahmet Büyük ise günlük 3 bin 900 ton şeker pancarını işlemek üzere alım yaptıklarını söyledi. Şekerin zorlu yolculuğuna dikkati çeken Büyük, fabrikada bu yıl 400 bin ton pancardan 50 bin ton kristal şeker üretileceğini kaydetti. Alembey Mahallesi'nde çiftçilik yapan Adem Kancı da "Pancar hasadı başladı. Nisan ayında yapmış olduğumuz ilk ekimi soğuk vurmuştu. İkinci ekimi yaptık. Elde edilen ürün sevindirici" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN