Töre cinayetinde tutuklama kararı

Töre cinayetinde tutuklama kararı

Adana’da töre gereği yeğenlerini cinayete azmettirdiği ileri sürülen sanıklarla ilgili beraat kararını Yargıtay bozdu. 4 kişi hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı

Adana'da kız kardeşinin, ablasının kocasıyla kaçmasından dolayı annesi Behiye Kesik'i (46) ablası Fatma Taşkıran (22) onun kocası Ferdi Taşkıran'ı (31) ve kardeşi Hülya Kılıç'ı (15) tabanca ile öldüren Halil Kılıç (27) 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilirken, 4 kişi ise beraat etmişti. Yargıtay, beraat kararlarını bozarak 4 sanığın azmettiricilikten cezalandırılmasını istedi. Yeniden yapılan yargılamada sanıklar hakkında tutuklama karar çıktı. Aile katliamı, 16 Mart 2011 günü Ulubatlı Hasan Mahallesi'nde 3005.Sokak, numara 6'da meydana geldi. İddianameye göre olay şöyle gelişti. Ferdi Taşkıran 3 yıl önce Kılıç ailesinin kızları Fatma ile evlendi ve İstanbul'a yerleşti. Fatma hamile kalınca, kız kardeşi Hülya ile annesi Behiye yardımcı olmak için Adana'dan İstanbul'a gitti. Bu sırada enişte ile Hülya Kılıç arasında duygusal yakınlaşma oluştu. Bir süre sonra aile Adana'ya döndü ve Behiye Kesik'in evinde kalmaya başladı.

4 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ
11Mart 2011 günü Ferdi Taşkıran ile Hülya Kılıç ortadan kayboldu. Amcalar ve enişte İstanbul'a giderek kaçan gençleri aradı. Bu arada Hülya ile enişte eve döndü. Olay günü de Halil Kılıç, 4 kişiyi öldürdü ve kaçtı. Baba Ramazan Kılıç ile amcalar ve enişte azmettiricilikten gözaltına alınıp, tutuklanınca aile katili silahıyla birlikte teslim oldu. Bu arada kalp hastası baba cezaevine kriz geçirip, yaşamını yitirdi. Adana 3.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada ilk ifadesinde suçu üstlenen sanık, cinayetleri ölen babasının işlediğini ileri sürdü. Dava sürecinde tahliye edilen amcalar İsmail, Halil(60), Mehmet Kılıç ile enişteleri Muhittin Ağaç suçsuz olduklarını söyledi. Mahkeme, 2012 yılında azmettiricilikle suçlanan 4 kişinin beraatine karar verirken, Halil Kılıç'ı "Tasarlayarak ve töre saiki ile öldürmek' suçundan 3 kez olmak üzere 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

YARGITAY BOZDU
Yargıtay, amcalar ve eniştenin"Töre saiki ile öldürmeye azmettiricilik"suçundan cezalandırılmasını isteyerek kararı bozdu. Kararda cinayetleri işleyen Halil Kılıç hakkında Ferdi'yi öldürmeyle ilgili de haksız tahrik uygulanması da istendi. Bozmaya uyan mahkeme İsmail, Halil, Mehmet Kılıç ile enişteleri Muhittin Ağaç hakkında tutuklamak üzere yakalama kararı çıkarılmasını kararlaştırıp, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
BİZE ULAŞIN