Güneydoğu ihracatçısı 187 ülkeye ulaşıyor

GAİB’e bağlı bölge illerinden, bu yılın 9 ayında yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 arttı

Güneydoğu ihracatçısı 187 ülkeye ulaşıyor
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerine (GAİB) bağlı bölge illerinden, bu yılın 9 ayında yapılan ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 arttığı bildirildi. GAİB Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, yaptığı açıklamada, ocakeylül döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 artışla 5 milyar 880 milyon 132 bin dolarlık ihracatın kayda alındığını belirtti. Çıkmaz, bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin yüzde 54 payla öne çıktığını söyledi.

GURUR VERİCİ
AB ülkelerinini yüzde 18,5 payla ikinci olduğunu kaydeden Çıkmaz, "187 ülkeye ihracat gerçekleştirildi, bu ülkelerden Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İran, İtalya, Almanya, İngiltere, İsrail ve Belçika bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Dünyanın 187 ülkesinde var olmak bizim için gurur vesilesidir. Bu ülkelerde Türk menşeili ürünleri görmenin ve Türk markalarının farklı pazarlarda varlığına şahitlik etmenin mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

HALI, KUMAŞ, İPLİK
Gaziantep'in de eylül ayında 522 milyon 745 bin dolarlık ihracat yaptığını belirten Çıkmaz, halı, kumaş, iplik, değirmencilik ürünleri, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, demir çelik mamulleri, dış giyimle diğer gıda müstahzarlarının bölgeden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olduğunu kaydetti.
BİZE ULAŞIN