Meltem Cumbul’a tepkiler dinmiyor

Adana Film Festivali’nin ödül töreninde usta yönetmen Semih Kaplanoğlu’na sırtını dönerek kabalık yapan Meltem Cumbul’a tepki yağdı. Büyükşehir de sunucu seçimi yüzünden eleştirildi

Meltem Cumbul’a tepkiler dinmiyor
24'üncüsü düzenlenen Uluslararası Adana Film Festivali'nin ödül törenine gecenin sunuculuğunu yapan Meltem Cumbul'un yaptığı kabalık damga vurdu. Ödül almak için sahneye çıkan usta yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun elini sıkmayarak arkasını dönen Meltem Cumbul, her kesimden büyük tepki gördü. Sanatı politize etmekle suçlanan Cumbul'a, "Siyaset yapmak istiyorsa, sahneden insin, meclis kürsüsüne çıksın" eleştirileri yöneltildi. Adana Büyükşehir Belediyesi de eleştirilerden nasibini aldı.

ELİNİ HAVADA BIRAKTI
Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde düzenlenen ödül töreninde yaşanan olay sosyal medyada da büyük yankı buldu. FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü'nü almak için sahneye çıkan Semih Kaplanoğlu, sunucu Meltem Cumbul'a elini uzattı. Kaplanoğlu'nun elini havada bırakan sunucu, sırtını döndü. Yaşadıklarına anlam veremeyen Kaplanoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Adana ff'de sahnede maruz kaldığım kabalığın ardından bizi yalnız bırakmayan sanatseverlere ve dostlara teşekkürler" dedi.

"GÜNDEM OLMAYA ÇALIŞIYOR"
Meltem Cumbul'un saygısızlığı sosyal medyada da geniş yankı buldu. Bazıları unutulmuş bir isim olarak niteledikleri Meltem Cumbul'un bu sayede magazin gündemine gelmeye çalıştığını savunurken, bazı sosyal medya kullanıcıları da sunucu seçimi yaparken, organizasyon sahiplerinin daha seçici davranması gerektiğini söyleyerek Büyükşehir Belediyesi'ni eleştirdi.NE DEDİLER
AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni: Adana için çok önemli olan uluslararası bir organizasyonun böyle bir nezaketsizlikle gölgelenmesi çok üzücü. En basit tanımıyla bu bir nezaketsizlik. Ülke için hassasiyetleri bulunmayan, Cumhurbaşkanına hakaretler eden birinden nezaket beklemek pek de mümkün değil. Kentimizin adını taşıyan organizasyonlarda tercih yaparken daha dikkatli olunması gerekir.

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan: Türkiye'yi uluslararası platformda başarılı bir şeklide temsil etmiş, ödüller kazanmış bir yönetmene karşı yapılmış bu davranışı kınıyorum. Bırakın yönetmeni, sıradan bir vatandaşa karşı bile yakışıksız bir tavır. Devletin kaynakları kullanılarak yapılmış bir organizasyonda bu tür siyasi içerikli çıkışları kınıyorum.

Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı: Meltem Cumbul'un tavrı sanata ve sanatçıya saygısızlıktır. Sanatçılar, vatandaşların gönlündeki yerini kullanarak politize olmamalı. Kendisini sanatla kamufle edip siyasi tavırlarda bulunması doğru değil. Politika yapmak istiyorsa sanatçı kişiliğini bırakıp siyasete atılsın.

Eski Adana Altın Koza Film Festivali Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sıtkı Özer: Olay önümde yaşandı. Semih elini uzattı, Meltem elini çekti. Meltem Cumbul'un yaptığı hareket şık olmadı. Sonuçta organizasyonu sunmaya geliyorsun, paranı alıyorsun. Sen kim oluyorsun da öyle davranıyorsun. Hiç yakışmadı" dedi.

SİYASİ ÇIKIŞLAR
Son yıllarda oyunculuğundan çok siyasi çıkışları ile gündeme gelen Meltem Cumbul, Gezi provokasyonları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içerikli tweetleriyle eleştirilerin odağı olmuştu. Cumbul'un, bir süre önce Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili paylaştığı bir video da dikkat çekmişti. Videoda Cumhurbaşkanı'na hakaret edilerek, 'Erdoğan' isimli temizlik malzemesinin her şeyi temizlediği anlatılıyordu. Gelen tepkiler üzerine Meltem Cumbul videoyu Twitter hesabından silmişti.

SEMİH KAPLANOĞLU
2001 yılında ilk filmi olan "Herkes Kendi Evinde" filmini çeken Semih Kaplanoğlu, Yumurta-Süt-Bal film üçlemesiyle adını geniş kitlelere duyurdu. 2010 yılında Semih Kaplanoğlu'nun yönettiği 'Bal', dünyanın en prestijli festivallerinden Berlin Film Festivali'nde büyük ödül Altın Ayı'yı kazandı. Kaplanoğlu'nun aldığı ödüller şöyle:

2010 – 60. Berlin Film Festivali'nde büyük ödül Altın Ayı ödülü "Bal" filmi ile
2010 – 60. Berlin Film Festivali'nde, Ekümenik Jüri Ödülü "Bal" filmi ile
2010 – 17. Adana Altın Koza Film Şenliği, En İyi Film, "Bal" filmi ile
2008 – 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma
2008 – Altın Lale Ödülü, (Yumurta)
2008 – Radikal Gazetesi Halk Ödülü (Yumurta)
2007 – Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin en iyi filmi (Yumurta)
BİZE ULAŞIN